„Kochajcie książki. One ułatwią Wam życie, po przyjacielsku pomogą zorientować się w pstrej i burzliwej gmatwaninie myśli, uczuć i zdarzeń. One nauczą Was szanować człowieka i samych siebie, one uskrzydlą rozum i serce uczuciem miłości dla świata, dla człowieka”. /Maksym Gorki/

Ankieta

Link do ankiety

Najpopularniejsze książki w naszej bibliotece

według Chargera 2657

I Wicemistrz VII Ogólnopolskiego Konkursu
Wielka Liga Czytelników

9 maja dwie drużyny z naszej szkoły przystąpiły do finału VII Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników. W grupie klas I – III reprezentowały nas uczennice z klasy 3: Milena Woś, Magdalena Wrzos oraz Kinga Bar. Natomiast klasy 4 – 6 reprezentowały Helena Stachowicz oraz Zuzanna Domka. Z wielką radością dowiedzieliśmy się, że obydwie nasze drużyny uzyskały tytuł I Wicemistrza VII Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników.
Serdecznie gratulujemy naszym drużynom!!!

„Wiedza to władza” – spotkanie z Panią Beatą Krawiec

W środę 10 kwietnia naszą szkołę odwiedziła pani Beata Krawiec – dziennikarka, coach i specjalista ds. promocji i reklamy sieci Księgarni Nova. Przeprowadziła trzy spotkania promujące czytelnictwo. Dwa dla uczniów oraz jedno dla rodziców podczas wywiadówki.
Myślą przewodnią warsztatów było hasło mówiące o tym, że „wiedza to władza”. Natomiast wiedzę zdobywamy przez czytanie.
Na spotkaniach poruszone zostały tematy związane z historią słowa pisanego, początkami cywilizacji, historią Polski, wojskowością, a także zagadnieniami psychologicznymi. Starsi uczniowie zostali zapoznani z legendą o Diable Łańcuckim, natomiast młodsi czynnie uczestniczyli w prezentacji utworu Wiesława Drabika pt. „Odjazdowy zwierzyniec”. Pani Beata kładła szczególny nacisk na wzbudzenie u uczniów potrzeby ciągłego zdobywania wiedzy, samodoskonalenia, ale też wspomniała o tym, żeby nie bać się potknięć życiowych i popełniania błędów. To właśnie one wzmacniają charakter i uczą, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach życiowych. W trakcie spotkania młodzież mogła dotknąć i przymierzyć mundury różnych formacji wojskowych oraz wziąć do ręki replikę broni używanej przez żołnierzy Wojska Polskiego. Przywiozła ze sobą również eksponaty z różnych zakątków świata, m.in. gliniane tabliczki z Babilonu.

„Żołnierze Wyklęci”
„Niedźwiedź Wojtek – żołnierz gen. Andersa”

W środę 27 marca uczniowie naszej szkoły wysłuchali trzech prelekcji pana Macieja Rędziniaka, pracownika rzeszowskiego oddziału IPN. Klasy młodsze poznały historię Misia Wojtka („Szeregowy Wojciech Miś. Historia niedźwiedzia, który został żołnierzem”). Natomiast starsze zostały zapoznane z trudną historią „Żołnierzy Wyklętych”. Wykłady były bogato ilustrowane filmami i zdjęciami oraz relacjami świadków wydarzeń omawianych okresów. Uczniom szczególnie podobały się opowiadania związane z Misiem Wojtkiem. Dlatego też zdecydowali się wziąć udział w Międzynarodowym Konkursie organizowanym przez IPN pt. „ „Niedźwiedź Wojtek – żołnierz gen. Andersa”
Mocno trzymamy kciuki za naszych uczniów.

Półfinał VII Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników

14 marca uczniowie naszej szkoły przystąpili do pisania testu półfinałowego ze znajomości książek VII Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników. Poszczególne zespoły odpowiadały na bardzo szczegółowe pytania dotyczące następujących książek:
Zespół klas 1 – 3 Julita Grodek: „Mania dziewczyna inna niż wszystkie”,
Zespół klas 4 – 6 Joanna Olech: „Dynastia Miziołków”,
Zespół klas 7 – 8 Barbara Kosmowska: „Obronić królową”.
Pełni nadziei czekamy na wyniki, ale już teraz serdecznie gratulujemy naszym uczniom.

Zespół klas 4 – 6 Milena Surmacz, Zuzanna Domka, Helena Stachowicz, Milena Buszta i Leon Surmacz

Klub czytelnika poleca
Agnieszka Tyszka „M jak dżeM”

Ostatnio przeczytałam bardzo ciekawą książkę pod tytułem ,,M jak dżeM”. Autorką tej książki jest Agnieszka Tyszka. Jest to pierwsza książka z serii ,, Seria w kratkę” Główną bohaterką książki jest Aniela Sokolińska, ale nie lubi gdy ktoś mówi do pełnym imieniem więc dlatego wszyscy do niej mówią Nela. Dziewczyna ma trzynaście lat i jej życie przypomina bieg z przeszkodami… . Prześladują ją wstrętne koleżanki, boleśnie odczuwa nieobecność taty i musi stawić czoła groźnej babci, której nigdy wcześniej nie widziała na oczy. Jakby tego było mało, dowiaduje się, że będzie miała rodzeństwo. Na szczęście los zsyła jej całe grono osobliwych, ale życzliwych osób, dzięki którym życie staje się piękniejsze. Jest wśród nich pani Lila ze swoją zaczarowaną spiżarką, rudowłosa ciotka Letycja, nieco szalona nauczycielka Idalia, a nawet jedna senna zjawa… To dzięki nim oraz niezawodnym dżemom Neli udaje się pokonać piętrzące się przed nią problemy. Skąd się wziął ten dziwny tytuł ,,M jak dżeM”?
Co to za dżemy?
Co z tatą Neli?
Jakie to koleżanki?
A co z babcią, której nigdy nie widziała?
Przeczytajcie książkę a się sami dowiecie 🙂
Gorąco polecam
Calineczka (⁠◕⁠ᴗ⁠◕⁠✿⁠)

Klub czytelnika poleca
Krzysztof Petek „Tajemnica deszczowej nocy”

Ostatnio przeczytałam bardzo ciekawą książkę pod tytułem ,,Tajemnica deszczowej nocy”. Autorem tej książki jest Krzysztof Petek. Jest to książka opowiadająca o 16-letnim Jajcu, który jak co roku pojechał na obóz harcerski. Na obóz harcerski napadają uciekinierzy z więzienia. Terroryzują wszystkich i żądają okupu. Tylko Jajco może sobie poradzić z poskromieniem przestępców, zanim zostanie zrealizowany plan zagrażający życiu harcerzy. Przed oczyma wyobraźni miał obraz Marty. W drodze nad jezioro nawet nie zerknęła na swojego chłopaka, choć starał się złowić jej spojrzenie. Czy rzeczywiście ma go dość? I znów ktoś stanął na pomoście. Tym razem Jajco raczej wyczuł czyjąś obecność, niż usłyszał kroki zbliżającej się osoby. „Może to Marta?” — pomyślał z nadzieją. Nie zdążył się jednak odwrócić. Coś ciężkiego spadło na jego głowę tuż za uchem. W mgnieniu oka stracił przytomność.
Co się stało z głównym bohaterem Jajcem?
Co z obozem?
 Co z Jajcem i Martą?
Gorąco polecam
Calineczka (❁´◡`❁)

Klub czytelnika poleca
„Chuligania” Katarzyny Ryrych

Ostatnio przeczytałam bardzo ciekawą książkę pod tytułem ,,Chuligania”. Autorką tej książki jest Katarzyna Ryrych.
Główną bohaterką książki jest Ania, która mieszka w domu dziecka. Ania tylko tak miło wygląda. Wszyscy nabierają się na rude loki i zielone oczy. Ale Ania jest – tak mówi o sobie – nieadopcyjna. Trudna. Nie do okiełznania. Nie chce spełniać cudzych oczekiwań. Chce aby ktoś spełnił jej własne. Chce wybrać, nie zostać wybraną. Na dodatek nie jest już sama…
Dlaczego Ania trafiła do domu dziecka?
Czemu Ania jest nieadopcyjna?
Jakie Ania ma oczekiwania?
Czemu nie jest sama?
 Czy Anię wyjdzie z domu dziecka?
Przeczytajcie książkę a się sami dowiecie 🙂
Gorąco polecam
Calineczka (⁠◕⁠ᴗ⁠◕⁠✿⁠)

Wyniki kolejnych projektów w ramach NPRC

„Panteon bogów greckich” to projekt realizowany na podstawie książek zakupionych w ramach NPRC znajdujących się bibliotece szkolnej. Nagrody zdobyli uczniowie klasy 5: Alan Welc, Alan Wieloch oraz Kornel Szmuc i Filip Janas

„Gazetka powstańcza” to projekt realizowany przez uczniów klasy 7, również w oparciu o książki zakupione w ramach NPRC znajdujące się w bibliotece szkolnej.
W tym projekcie nagrodzeni zostali: Miłosz Żamojda oraz Aleksandra Frączek.

„Warto przeczytać” to projekt realizowany wśród uczniów klasy 8. Zadaniem uczestników projektu było napisanie recenzji polecanej przez siebie książki. W tej kategorii nagrodę otrzymał Szymon Piwiński. Nagrodzeni uczniowie otrzymali nagrody książkowe zakupione z funduszu NPRC.

„Moja ulubiona książka, mój ulubiony autor”
Projekt w ramach NPRC

Projekt pt. „Moja ulubiona książka, mój ulubiony autor” realizowany był przez uczniów klasy szóstej w postaci prezentacji multimedialnych.
Nagrodzeni uczniowie to:
Milena Surmacz – Charles Perrault: „Kot w butach”,
Weronika Wałczyk – Jan Brzechwa: „Akademia Pana Kleksa”,
Rozalia Węglarz – Tove Jansson: „Muminki”,
Zuzanna Domka – Andrzej Maleszka: „Magiczne drzewo. Geniusz”,
Fabian Cisek
– Henryk Sienkiewicz: „W pustyni i w puszczy”,

Klasa 6
Serdeczne gratulacje!

Projekty w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Klasa 1
Klasa 3
Klasa 2

W styczniu nastąpiło rozstrzygnięcie trzech projektów organizowanych w ramach Narodowego Programu rozwoju czytelnictwa. Nagrody w postaci książek i dyplomów otrzymali następujący uczniowie:
Klasa 1 „Ilustracja do mojej ulubionej książki”: Matylda Płoszaj, Aleksandra Domka oraz Marcelina Rogowska.
Klasa 2 „Moja ulubiona postać z książki”: Aleksandra Fałda, Wiktoria Jaźwa, Julia Motyl i Wiktor Kłosowski.
Klasa 3 „Najciekawsza zakładka do książki”: Lena Figiela, Aleksandra Wojnar i Kinga Bar

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym uczniom!

DBI w naszej szkole

„Zabawa słowem”
Spotkanie z Panią Renatą Giżą i Panią Agnieszką Rzepką

18 stycznia uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać twórczość pani Renaty Giży, poetki mieszkającej w Rakszawie, która wspólnie z panią Agnieszką Rzepką, Dyrektorem GOKiC w Rakszawie przeprowadziła trzy spotkania pt. „Zabawa słowem”. Młodzież szkolna poznała drogę literacką pani Renaty oraz wysłuchała kilku wierszy w jej wykonaniu. Uczniowie obejrzeli wydane już zbiory wierszy oraz podziwiali obrazy lokalnego malarza pana Tadeusza Babiarza będące inspiracją do kolejnych utworów. Podczas spotkania uczniowie klas I-III pod kierunkiem i z pomocą poetki stworzyli następującą rymowankę:
               NASZA SZKOŁA NR 2
               ZDOLNYCH I MIŁYCH UCZNIÓW MA
               KTÓRZY DOBRE STOPNIE MAJĄ
               I O SWOJĄ SZKOŁĘ DBAJĄ
               A NASI NAUCZYCIELE DZIECI SZANUJĄ
               I PEWNOŚĆ SIEBIE W NICH BUDUJĄ
Pisanie okazało się być bardzo interesującym zajęciem i dostarczyło wszystkim wiele radości.
Na koniec pani dyrektor D. Sońska-Jagusztyn podziękowała naszym gościom za tak ciekawie przeprowadzone spotkanie oraz wręczyła pamiątkowe dyplomy. My również otrzymaliśmy w darze trzy pozycje książkowe wraz z dedykacjami. Następnie wszyscy zrobili pamiątkowe zdjęcie.

Klub czytelnika poleca
Rick Riordan „Percy Jackson i bogowie olimpijscy”

Do sięgnięcia po serię książek „Percy Jackson i bogowie olimpijscy” przymierzałam się już od dawna.
Świat mitologii greckiej zawsze mnie intrygował Czytałem wiele książek na ten temat.
Jednak nigdy nie spotkałem się z kombinacją nastoletnich mitów przygodowych.
Pomysł zafascynował mnie, gdy tylko o nim usłyszałem.
Miałem rację, przeczytanie tej książki byłoby dobrym wyborem.

Percy Jackson ma dwanaście lat.
Jest dzieckiem z ADHD i dysleksją.
Pewnego dnia dowiaduje się, że greccy bogowie istnieją.
Poza tym sam jest bohaterem.
Głównego bohatera wyróżnia wielka odwaga i zuchwałość, która nie podoba się olimpijczykom.
Percy trafia do Obozu Herosów, którego zadaniem jest przygotowanie młodych półbogów do życia w ciągłym niebezpieczeństwie.
Sprawy komplikują się jednak, gdy Posejdon – Pan Mórz uznaje go za swojego ojca.
Zeus oskarża chłopca o kradzież błyskawicy, symbolu najwyższej mocy. Percy musi stawić czoła wielu przeciwnościom losu i dowieść swojej niewinności.
W tej szalonej podróży towarzyszy mu jego przyjaciel Grover i Annabeth, córka bogini mądrości Ateny.
Czy trójce kompanów uda się odnaleźć piorun i nie dopuścić do wojny pomiędzy bogami?
Tego dowiecie się czytając tę ​​książkę

Rick Riordan w swojej książce przedstawia świat Greków w bardzo oryginalny sposób.
Powieść zawiera liczne odniesienia mitologicznych  do postaci
Ciekawym pomysłem było także przedstawienie rywalizacji pomiędzy dziećmi bogów.

Książka napisana jest barwnym i zabawnym językiem.
Zaskakuje czytelnika wieloma zwrotami akcji.
Narracja pierwszoosobowa Percy’ego pozwala lepiej zrozumieć emocje bohatera.
„Złodziej Pioruna” to pierwsza przeczytana przeze mnie powieść, łącząca mitologię grecką i literaturę dla nastolatków.
 Rick Riordan zachęca też czytelnika do zagłębienia się w świat mitologii i pogłębienia swojej wiedzy w tym zakresie.
Gorąco polecam!

Trochę o autorze
Rick Riordan, właśc. Richard Russell Riordan Jr. (ur. 5 czerwca 1964 w San Antonio ) – amerykański pisarz, który tworzy książki fantasy. Studiował na Uniwersytecie stanu Teksas, specjalizując się w historii i anglistyce. Przez lata pracował jako nauczyciel. Popularność przyniosła mu seria powieści dla młodzieży, których bohaterem jest nastoletni Percy Jackson, współczesny amerykański chłopiec i jednocześnie syn greckiego boga Posejdona. Riordan mieszka w Bostonie, jest żonaty, ma dwóch synów.

Czytniki w naszej bibliotece

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o dwa inkBooki. Uczniowie bardzo chętnie korzystają z nich w czytelni ucząc się skomplikowanej na początku obsługi. Chociaż nie mamy jeszcze wielu pozycji w Bibliotece czytników, możemy korzystać z książek, które znajdują się na darmowych platformach np. Wolne lektury.

Klub Czytelnika poleca
Justyna Balcewicz „Szkoła dyrektora Dreamera”

Witajcie!
Chciałabym wam przedstawić pewną książkę i przede wszystkim zachęcić do jej przeczytania. Nosi ona tytuł „Szkoła Dyrektora Dreamera”. Idealnie sprawdzi się u nastolatków, którzy lubią przygody. Czternastoletnia Liz ma ciężkie dni w szkole-nie potrafi opanować sztuki rysowania koła. Jednak wszystko zmienia się, gdy trafia do Szkoły pod Żaglami Dyrektora Dreamera. Poznaje tam wspaniałych przyjaciół i uczy się  nieco o życiu. Dostrzega piękno świata oraz uczy się dbać o zwierzęta i rośliny. Ale jak wszyscy wiemy życie nie może być idealne. Liz, Petera, Nicole i Sophie czeka wielka ucieczka. Tajemnicza agencja chce zlokalizować szkołę, więc potrzebna jest zasadzka. Chcesz wiedzieć: czy ucieczka się powiodła, jakim zwierzątkiem zaopiekowała się Liz,  jak dzieci  wykonały zasadzkę? Koniecznie przeczytaj książkę!
Zuzia:)

Wielka Liga Czytelników w naszej szkole już ruszyła
Przygoda w krainie książek

Dlaczego sławni ludzie czytają?

Pasowanie na czytelnika

W dniu 31 października 2023 r. uczniowie klasy pierwszej zostali pasowani na czytelników naszej szkolnej biblioteki. Podczas spotkania w bibliotece pierwszoklasiści zostali zapoznani z książką A. Głowińskiej pt. „Kicia Kocia w bibliotece”. Następnie odpowiadali na szereg pytań dotyczących roli biblioteki w życiu szkoły oraz różnorodnych form zajęć w bibliotece. Dowiedzieli się również jakie są ich prawa i obowiązki. Na koniec został przeprowadzony egzamin, który uprawniał ich do zdobycia miana czytelnika szkolnej biblioteki. Wszyscy uczniowie zdali go celująco i otrzymali Dyplomy Pasowania na Czytelnika.

Narodowe Czytanie 2023

W poniedziałek 11 września 2023 r. uczniowie kl. IV – VIII włączyli się w akcję Narodowego Czytania, której patronuje Para Prezydencka. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. W bieżącym roku „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej zostało lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania. Nasi uczniowie zapoznali się życiem i twórczością pisarki oraz czytali fragmenty tej najbardziej znanej powieści E. Orzeszkowej.

I Wicemistrz Polski Wielkiej Ligi Czytelników

W piątek 19 maja zostały ogłoszone wyniki VI Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników. Startujące tam dwie drużyny z naszej szkoły zdobyły tytuł I Wicemistrza Wielkiej Ligi Czytelników. W kategorii klas 1-3 byli to: Milena Buszta, Helena Stachowicz i Leon Surmacz. Natomiast w kategorii klas 4-6 naszą szkołę reprezentowały: Zuzanna Domka, Milena Surmacz i Rozalia Węglarz.
Serdecznie gratulujemy naszym Mistrzom Czytelnictwa!!!

Konkurs pięknego czytania w bibliotece szkolnej!!!

Kristina Ohlsson „Kamienne anioły”

Ostatnio przeczytałam bardzo ciekawą książkę pod tytułem ,,Kamienne anioły”. Autorką tej książki jest Kristina Ohlsson. Jest to kolejny tom serii o tajemniczych i niesamowitych przygodach trójki nastoletnich przyjaciół z małego szwedzkiego miasteczka Åhus. Dwunastoletnia Simona nie może doczekać się weekendu spędzonego z babcią. Ale coś dziwnego dzieje się z posągami na babci podwórku obracają się. Kto może przestawiać takie ciężkie posągi? Następnego dnia babcia podarowała Simonie swój magnetofon, ale z nim też jest coś nie tak, bo nagrywa jakieś dziwne odgłosy. Do kogo mogą należeć? Może to ma coś wspólnego z posągami? Simona potrzebuje pomocy więc tą zagadkę rozwiązuje wspólnie z Bili i Alladinem. Czy im się uda? Przeczytajcie książkę a się dowiecie 🙂 Gorąco polecam�� 
Calineczka

Ogólnopolski finał Wielkiej Ligi Czytelników

12 maja w naszej szkolnej bibliotece dwie drużyny czytelnicze brały udział w ostatnim, ogólnopolskim etapie Wielkiej Ligi Czytelników. Pierwsza reprezentująca klasy 1-3, w składzie: Milena Buszta, Helena Stachowicz i Leon Surmacz wykazywała się znajomością książki Tomasza Samojlika pt. „Tarmosia”. Natomiast druga reprezentująca klasy 4-6, w składzie: Zuzanna Domka, Milena Surmacz oraz Rozalia Węglarz doskonale opanowała nawet najdrobniejsze szczegóły z książki Marty Kisiel pt. „Małe Licho i babskie sprawki”. Na wyniki musimy jeszcze trochę poczekać, ale należy podkreślić, że obydwie drużyny już zdobyły tytuł Mistrza Województwa VI Ogólnopolskiego Konkursu WLC.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Kristina Ohlsson „Szklane dzieci”

Ostatnio przeczytałam bardzo ciekawą książkę pod tytułem ,,Szklane dzieci”. Autorką tej książki jest Kristina Ohlsson. Jest to pierwszy tom serii o tajemniczych i niesamowitych przygodach trójki nastoletnich przyjaciół z małego szwedzkiego miasteczka Åhus. Dwunastoletnia Billie przeprowadza się wraz z mamą do nowego domu w Åhus. Billie nie podoba się ta zmiana, bo teraz musi mieszkać w jakimś starym domu, w którym dzieje się coś dziwnego.
Słychać jakieś dziwne odgłosy, stukanie w okno, a lampa w salonie buja się tam i z powrotem. Kto może wydawać te odgłosy, a kto stukać w okno?  Może to tylko ptaki? A z jakiego powodu lampa może się bujać? Ale Billie nie wierzy w duchy��.
Czy to wszystko ma coś wspólnego ze sobą?
Billie prosi najlepszą przyjaciółkę Simonę o pomoc. Pewnego dnia na plaży poznają chłopca o imieniu Alladin, który wydaje się na sympatyczny. Czy uda im się rozwiązać zagadkę? Przeczytajcie książkę, a się sami dowiecie:) 
Gorąco polecam��
Calineczka

Mistrz Województwa

Etap wojewódzki Wielkiej Ligi Czytelników za nami. Zaszczytny tytuł Mistrz Województwa zdobyły dwie nasze drużyny. W kategorii klas 1-3 Milena Buszta, Helena Stachowicz i Leon Surmacz oraz w kategorii klas 4-6 Zuzanna Domka, Milena Surmacz i Rozalia Węglarz.
Gratulujemy naszym laureatom i życzymy dalszych sukcesów!

Uwolnij książkę, czyli BOOKCROSSING w naszej szkole

W naszej szkole rozpoczynamy akcję „Wędrująca książka”. Wędrująca książka, czyli bookcrossing jest formą ruchomej biblioteki, mającą na celu popularyzację czytelnictwa. Bookcrossing („Książka w podróży”, „Książkokrążenie”) polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach w tym celu przygotowanych, na tzw. półkach bookcrossingowych (regały, stoliki) po to, by znalazca mógł je zabrać do domu, przeczytać i przekazać dalej. W naszej szkole regał bookcrossingowy z książkami znajduje się na korytarzu przy sali gimnastycznej. Każdy może wziąć wybraną książkę, a w jej miejsce zostawić inną – przyniesioną z domu. Książkę należy przeczytać, a następnie z powrotem uwolnić (przekazać dalej) do obiegu. Zachęcamy Was do uwalniania swoich książek – za zgodą rodziców. Dajmy szansę innym na ich przeczytanie. Uwierzmy, że dzielenie się książką z innymi jest lepsze od jej posiadania.  Miejmy świadomość, że książka leżąca na półce jest tylko ozdobą, jest martwa, może tak stać latami, nikomu nie przynosi pożytku. Nabiera życia wówczas, gdy jest czytana, gdy jest w ręku czytelnika.

PRZYJDŹ, ZABIERZ KSIĄŻKĘ, KTÓRĄ KTOŚ ZOSTAWIŁ DO PRZECZYTANIA DLA CIEBIE! UWOLNIJ TEŻ SWOJĄ KSIĄŻKĘ I PRZYNIEŚ JĄ NA PÓŁKĘ BOOKCROSSINGOWĄ DLA KOGOŚ!

REGULAMIN UDZIAŁU W AKCJI „BOOKCROSSING”

  1. Z akcji może skorzystać każdy uczeń, nauczyciel, pracownik szkoły oraz rodzic.
  2. Akcja jest bezpłatna.
  3. Własną książkę, którą – za zgodą rodziców – chcesz uwolnić, należy położyć na regale bookcrossingowym znajdującym się na korytarzu szkolnym przy sali gimnastycznej.
  4. Szanujemy się nawzajem, więc postaraj się, by przyniesione z domu książki nie były zniszczone.
  5. Książkę, którą chcesz zabrać, możesz najpierw sobie przejrzeć na miejscu, korzystając z naszego kącika czytelniczego –  ławeczki dla zaczytanych.
  6. Jednorazowo możesz zabrać do domu 1 książkę.
  7. Zabraną książkę po przeczytaniu należy przynieść z powrotem na nasz regał.
  8. Szanuj uwolnioną książkę.
  9. Ufamy Ci! Wierzymy, że będziesz odpowiedzialnie angażował się w naszą wspólną akcję.

Wielka Liga Czytelników – etap wojewódzki

We wtorek 28 marca uczniowie naszej szkoły przystąpili do wojewódzkiego testu kwalifikacyjnego Wielkiej Ligi Czytelników. Było to możliwe po uzyskaniu kwalifikacji na etapie powiatowym, gdzie uzyskali Tytuł Mistrza Powiatu.
W skład poszczególnych drużyn wchodzili:
   Klasy 1-3: Milena Buszta, Helena Stachowicz i Leon Surmacz
   Klasy 4-6: Milena Surmacz, Zuzanna Domka Rozalia Węglarz
Obydwie drużyny miały przed sobą 150 pytań w czterech kategoriach i tylko 90 minut. Wszystkie testy były bardzo szczegółowe i dotyczyły kolejno następujących pozycji książkowych:
1. Justyna Bednarek: „Smopsy”
2. Katarzyna Berenika Miszczuk: „Tajemnica domu w Bielinach”
Serdecznie gratulujemy naszym reprezentantom i niezmiennie życzymy kolejnej kwalifikacji, tym razem do Finału Ogólnopolskiego Wielkiej Ligi Czytelników.

Kristina Ohlsson „Srebrny chłopiec”

Ostatnio przeczytałam bardzo ciekawą książkę pod tytułem ,,Srebrny chłopiec”. Autorką jest Kristina Ohlsson. Jest to drugi tom serii o tajemniczych i niesamowitych przygodach trójki nastoletnich przyjaciół z małego szwedzkiego miasteczka Ähus.
Dwunastoletni Alladin wraz z rodzicami przeprowadza się do wierzy ciśnień, w której znajduje się ich rodzinna restauracja. Interes idzie słabo. W dodatku w kuchni zaczyna znikać jedzenie, a Alladin w różnych miejscach zauważa dziwnego chłopca ubranego mimo mroźnej pogody w krótkie spodenki. Co łączy te wydarzenia z legendarnym skarbem, skradzionych niegdyś z okolic wieży?
Gorąco polecam😊
Calineczka



„Dlaczego czytamy?”

Pod takim hasłem w poniedziałek uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z panią Beatą Krawiec – animatorką i coachem, reprezentującą Księgarnię NOVA. W niezwykle interesujący sposób prowadząca przedstawiła historię pisma i czytania od pisma obrazkowego przez węzełkowe i klinowe po współczesność. Podkreśliła rolę samodoskonalenia, głównie przez umiejętność czytania i pisania. W tle pojawiło się sporo historycznych ciekawostek i odwołań do niezwykłych ludzi, których nie trzeba przedstawiać. Dużym zaskoczeniem dla słuchających była historia Krystyny Skarbek, superszpiega będącego pierwowzorem postaci Jamesa Bonda.
Wiele uwagi poświęciła też postaci Jerzego Górskiego, byłego narkomana, a jednocześnie legendy polskiego triatlonu, który wygrał zawody Double Ironman w USA.

„Czytanie łączy pokolenia”, czyli II Spotkanie czytelnicze
nauczycieli, uczniów i rodziców SP 2 w Rakszawie –
„Z książką nam do twarzy”

W czwartek 23 lutego odbyło się kolejne spotkanie czytelnicze zorganizowane przez bibliotekę szkolną. Tym razem obecna była pani dyr Dorota Sońska-Jagusztyn oraz reprezentanci rodziców: pani Elżbieta Piwińska i pani Małgorzata Napora.
Na początku spotkania przedstawiono 8 naukowych powodów, by sięgnąć po książkę. Do najważniejszych z nich należą:
   a). czytanie zwiększa inteligencję
   b). książka pomaga się zrelaksować
   c). czytanie uczy myślenia
   d). przewracanie kartek pomaga w lepszym rozumieniu
   e). czytanie może zwiększyć wydajność mózgu
   f). czytanie rozwija empatię
   g). czytanie pobudza wyobraźnię
   h). czytanie rozwija umiejętność wysławiania się
         Kolejnym punktem spotkania były wypowiedzi zebranych nauczycieli, uczniów i rodziców na temat preferowanych przez nich książek. Okazało się, że wśród dorosłych najchętniej czytane są książki obyczajowe, kryminały i pozycje biograficzne. Natomiast młodzież skupia się na czytaniu książek przygodowych i fantasy.
        Na koniec zebrani zdecydowali o konieczności zorganizowania kolejnego spotkania czytelniczego, na którym zaproponują kolejne pozycje książkowe do przeczytania.


Etap powiatowy Wielkiej Ligi Czytelników

We wtorek 28 lutego uczniowie naszej szkoły przystąpili do powiatowego testu kwalifikacyjnego Wielkiej Ligi Czytelników. W skład poszczególnych drużyn wchodzili:
   klasy 1-3: Milena Buszta, Helena Stachowicz i Leon Surmacz
   klasy 4-6: Milena Surmacz, Zuzanna Domka i Rozalia Węglarz
   klasy 7-8: Szymon Piwiński
Każda z drużyn miała przed sobą 150 pytań w czterech kategoriach i tylko 90 minut. Wszystkie testy były bardzo szczegółowe i dotyczyły kolejno następujących pozycji książkowych:
1. Emilia Becker: „Marcel i czas”
2. Paweł Beręsewicz: „Skandal w stolicy nudy”
3. Roksana Jędrzejewska-Wróbel: „Stan splątania”
   Serdecznie gratulujemy wszystkim drużynom i życzymy kwalifikacji do etapu wojewódzkiego.

„Czytanie łączy pokolenia”

Biblioteka szkolna zaprasza rodziny naszych uczniów (rodziców, babcie, dziadków) do udziału w spotkaniu czytelniczym pt. „Z książką nam do twarzy”, które odbędzie się w najbliższy czwartek (23 lutego) o godz. 1330 w sali nr 9. Spotkanie to jest elementem składowym Tygodnia Humanistycznego.
Prosimy o przyniesienie ze sobą ulubionej książki.

Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole

W ramach obchodów DBI w naszej szkole został przeprowadzony cykl lekcji poświęconych bezpiecznemu korzystaniu z Internetu przez dzieci i młodzież. Uczniowie zapoznali się z zasadami netykiety, obejrzeli filmiki dla nich przeznaczone (www.saferinternet.pl), a następnie omawiali przedstawione treści. Podsumowaniem było zaprojektowanie plakatu związanego z bezpiecznym korzystaniem z Internetu w dowolnym edytorze graficznym.

Wyniki etapu szkolnego Wielkiej Ligi Czytelników

W okresie od października do grudnia trwał w naszej bibliotece etap szkolny Wielkiej Ligi Czytelników. Do ogólnopolskiego konkursu przystąpiło 21 uczniów z klas II-VII. 10 stycznia miał miejsce konkurs kwalifikacyjny, w wyniku którego następujący uczniowie zdobyli kwalifikację do udziału w etapie powiatowym:

  • w kategorii klas 1-3: Milena Buszta (3); Helena Stachowicz (3); Leon Surmacz (3);
  • w kategorii klas 4-6: Rozalia Węglarz (5); Zuzanna Domka (5); Milena Surmacz (5);
  • w kategorii klas 7-8: Szymon Piwiński (7);

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy wyników!

Nowości książkowe w naszej bibliotece
Zapraszamy do czytania!!!

Bierzemy udział w Wielkiej Lidze Czytelników

Przygoda w krainie książek!!!

Wprowadzenie do programu Tinkercad

Link kl. 4

Link kl.5

Link kl. 6

Link kl. 7

Link kl. 8

Konkurs recytatorski „Spotkanie z poezją”

W dniu 25.10. 2022 r. odbył się szkolny konkurs recytatorski dla klas I-III pt. „Spotkanie z poezją”. W konkursie wzięło udział 18 recytatorów. Swoją interpretację wiersza przysłała też – z Ukrainy – była uczennica klasy III, za co została nagrodzona gromkimi brawami. Konkurs przebiegał w serdecznej i miłej atmosferze, a występom dzieci towarzyszyły wielkie emocje. Wybór laureatów był niełatwy, ponieważ wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki poziom. I miejsce zajęli: Szymon Rejman z klasy 1 oraz Milena Buszta z klasy 3. Specjalną nagrodę za przygotowanie pięknych rekwizytów przyznano Leonowi Surmacz z klasy 3. Gratulujemy oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom!

Pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej

W dniu 26 października 2022 r. uczniowie klasy pierwszej zostali pasowani na czytelników naszej szkolnej biblioteki. Podczas spotkania w bibliotece pierwszoklasiści zostali zapoznani z książką A. Głowińskiej pt. „Kicia Kocia w bibliotece”. Następnie odpowiadali na szereg pytań dotyczących roli biblioteki w życiu szkoły oraz różnorodnych form zajęć w bibliotece. Dowiedzieli się również jakie są ich prawa i obowiązki. Na koniec został przeprowadzony egzamin, który uprawniał ich do zdobycia miana czytelnika szkolnej biblioteki. Wszyscy uczniowie zdali go celująco i otrzymali Dyplomy Pasowania na Czytelnika.

Zapraszamy do udziału w konkursie recytatorskim „Spotkanie z poezją”

Narodowe Czytanie w naszej szkole

Wyniki Plebiscytu Książka Roku 2021 lubimyczytać.pl Allegro

Klub czytelniczy poleca
Andzej Maleszka „Pióro T-Rexa”

Dzień dobry!

Chciałabym dzisiaj zachęcić Was do przeczytania książki Andrzeja Maleszki pt. „Pióro T-Rexa”. Według mnie ten tom bardzo wyróżnia się spośród innych dzieł tego autora.
Kuki, Idalia i Alik jadą na wycieczkę do Paleolandii – parku dinozaurów. Poznają tam nowego przyjaciela, który świetnie zna się na tych prehistorycznych stworach. Budyń i Julka również przylatują do Paleolandii pojazdem Dra-kulą. Tam Kuki zostaje zraniony przez dinozaura, którego przypadkowo wyczarował ich nowy przyjaciel Kajtek. Żeby uratować Kukiego, Julka, Alik, Idalia i Kajtek muszą udać się do świata dinozaurów. Tam znajdują się bowiem  składniki leku, mogące wyleczyć ranę chłopca. Spotyka ich tam wiele przygód, a między innymi prawie zostają pożarci przez: deinozucha, T-Rexa oraz wodnego stwora. Jeżeli chcesz poznać przygody głównych bohaterów oraz dowiedzieć się co było magicznym lekarstwem –  koniecznie przeczytaj tę książkę! 
Zuzia:)

I Spotkanie Czytelnicze Nauczycieli
i Uczniów SP 2 w Rakszawie

„Z książką nam do twarzy”


16 marca w naszej szkole odbyło się I Spotkanie Czytelnicze Nauczycieli i Uczniów pod hasłem „Z książką nam do twarzy”. Każdy uczestnik spotkania przyniósł ze sobą ulubioną książkę, którą zaprezentował oraz podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat czytania. Okazuje się, że nasi uczniowie najczęściej sięgają po literaturę przygodową oraz podróżniczą. Jednak nie brakowało propozycji książkowych z zakresu fantasy i literatury popularnonaukowej. Wśród nauczycieli przewijała się literatura obyczajowa, historyczna oraz wszechobecne kryminały. Podczas dyskusji o książkach wszyscy doszliśmy do przekonania, że wkrótce powinniśmy spotkać się kolejny raz i może zaprosić ciekawych gości, aby dowiedzieć się jaka literatura króluje w ich księgozbiorach.


Klub czytelniczy poleca
Andrzej Maleszka „Tajemnica mostu”

Dzień dobry!

Chciałabym polecić serię książek ‘’Magiczne Drzewo’’. Jej autorem jest Andrzej Maleszka. Seria ta opowiada o dzieciach, które przeżywają niesamowite przygody. Chciałabym między innymi  wyróżnić książkę ‘’Tajemnica Mostu’’. Jest ona kontynuacją przygód z poprzedniej książki z tej serii. „Tajemnica mostu” opowiada o przygodzie trójki dzieci – Kukiego, Wiki oraz Melanii.
W dniu urodzin Wiki spełniają się jej marzenia o podróżowaniu po świecie. Za sprawą czerwonego krzesła dom odrywa się od ziemi i cała trójka, wraz z rodzicami, wyrusza w magiczną podróż. Melania przypadkowo wypowiada bardzo nieodpowiedzialny rozkaz. Tak zaczyna się cała przygoda. Dzieci muszą odnaleźć Most Zapomnienia, ponieważ tylko on może uwolnić Filipa spod wpływu bardzo silnej magii. Niestety przeszkadzają im w tym: gigantyczny pająk, podziemna rzeka i groźna Greta o trojgu oczach. Na szczęście po ich stronie stają: najlepszy robot świata, pies geniusz i cudowna kotka Latte. Chcesz wiedzieć jak przebiegała cała przygoda? Jesteś ciekaw do jakiego miasta musiały wybrać się dzieci i czy ktoś oprócz Kukiego polubił Melanię? Koniecznie przeczytaj książkę oraz poprzednie części z tej serii!

Zuzia:)

Klub czytelniczy poleca
John Flanagan „Klan czerwonego lisa”

Dzisiaj chciałbym zachęcić Was do przeczytania 13-go tomu serii „Zwiadowcy” pt. „Klan czerwonego lisa”.
Zamek Araluen potrafi się oprzeć każdemu szturmowi nieprzyjaciela – ale co się stanie, gdy wróg znajduje się już w środku?

Maddie większość swojego czasu poświęca szkoleniu się na zwiadowcę – pod okiem legendarnego Willa Treaty’ego uczy się łucznictwa, rzucania nożem, sztuki podchodów oraz walki wręcz.

Na jeden miesiąc w roku musi jednak wrócić do domu i stać się księżniczką Madelyn. Maddie, zmuszona zachować swoje powiązania ze zwiadowcami w tajemnicy, nudzi się w zamku, szczególnie kiedy dowódca zwiadowców, Gilan, oraz sir Horace wyjeżdżają, by zbadać sprawę niepokojów na północy kraju.

Gdy jednak Maddie odkrywa wskazówki świadczące o tym, że Zamkowi Araluen może zagrażać niebezpieczny spisek, wie, że jej rodzina znajduje się w niebezpieczeństwie. Czy uda się pokrzyżować plany zdrajców, zanim dostaną się do Zamku Araluen? Kim jest mężczyzna w lisiej masce?
Chcecie wiedzieć? Przeczytajcie sami!
Gorąco polecam,
Nomysz

Zapraszamy do biblioteki

Nowości czytelnicze można już wypożyczać

KONKURS AUDIOWIZUALNY  „Recenzja mojej ulubionej książki”

Uczniowie naszej szkoły chętnie biorą udział w organizowanych konkursach. Tym razem licznie odpowiedzieli na propozycję Wójta Gminy Rakszawa. Oto ich prace:
1. Izabela Fałda, kl. 2
2. Zuzanna Domka, kl. 4
3. Anna Janas, kl. 2
4. Milena Buszta, kl. 2
5. Maja Rogowska, kl. 2
6. Helena Stachowicz, kl. 2
7. Milena Dołęga, kl. 2
8. Piotr Janusz, kl. 6
9. Leon Surmacz, kl. 2
10. Milena Surmacz, kl. 4
11. Adam Sobuś, kl. 6
12. Szymon Piwiński, kl. 6
13. Kamila Piwińska, kl. 3
14. Maciej Rogowski, kl. 2
15. Igor Sroczyk, kl. 5
16. Fabian Figiela, kl. 3
17. Katarzyna Frączek, kl. 2
18. Aleksandra Frączek, kl. 5
19. Sebastian Frączek, kl. 5

Abdulrazak Gurnah laureatem Literackiej Nagrody Nobla

Literacką Nagrodę Nobla za 2021 rok otrzymał Abdulrazak Gurnah. Tanzański pisarz został uhonorowany „za bezkompromisową i cechującą się współczuciem refleksję nad skutkami kolonializmu i losem uchodźców, znajdujących się w przepaści między kulturami i kontynentami”.

Abdulrazak Gurnah w swych powieściach z wielkim przejęciem bada efekty kolonializmu na terenie Afryki Wschodniej, jego wpływu na życie indywidualnych osób, które oderwano od korzeni. Jak uzasadniła Szwedzka Akademia „bohaterowie jego książek są rozdarci pomiędzy kulturami, kontynentami, pomiędzy życiem jakie mieli, i tym które ich czeka. Ten stan wprawia ich w nieustanne poczucie niestabilności i rozchwiania, którego nigdy nie potrafią się pozbyć”.

Abdulrazak Gurnah urodził się w 1948 roku na wyspie Zanzibar, w 1968 roku przybył do Wielkiej Brytanii, obecnie jest wykładowcą literatury na Kent University.

Wydał m.in. powieści: „Memory of Departure” (1987), „Pilgrims Way” (1988), „Dottie” (1990), „Paradise” (1994), „Admiring Silence” (1996), „By the Sea” (2001), „Desertion” (2005) i „The Last Gift” (2011), a także liczne opowiadania.  W swoich utworach zajmuje się głównie problemami związanymi z emigracją         i losem uchodźcy, których sam doświadczył.

Żadna z jego książek nie doczekała się dotychczas polskiego tłumaczenia.

„Recenzja mojej ulubionej książki”

Wójt Gminy Rakszawa zaprasza do udziału w następującym konkursie:
KONKURS AUDIOWIZUALNY  „Recenzja mojej ulubionej książki”- do 30 października 2021 roku.
Regulamin konkursu-pobierz
Formularz zgłoszeniowy-pobierz

Warszawskie Targi Książki

Program dla dzieci i młodzieży:
We współpracy z partnerami przygotowany został bogaty program interesujących spotkań i warsztatów adresowanych do najmłodszych, ich opiekunów oraz do młodzieży.
Wszystkich zwiedzających zaproszono przez cztery dni na spotkania i warsztaty odbywające się na stoiskach poszczególnych wystawców bez wymogu rejestracji, a w sobotę i niedzielę polecamy udział w wydarzeniach na scenach i w strefach tematycznych Targów.
Pełne informacje na stronie targów książki

Klub czytelniczy poleca!
John Flanagan „Ziemia skuta lodem”

Moja piąta recenzja dotyczy książki pt. ” Ziemia skuta lodem” z serii „Zwiadowcy”. Opowiada ona o Willu i Evanlyn, którzy zostali pojmani podczas bitwy i płyną do Skandii jako jeńcy groźnego wojownika, jarla Eraka. Hlt, mistrz i nauczyciel młodego zwiadowcy, złożył przysięgę, że oswobodzi Willa. Uczyni więc wszystko, by tej przysięgi dotrzymać – gotów jest posunąć się nawet do wypowiedzenia posłuszeństwa swojemu władcy. Skazany na banicję (wygnanie) zmierza do na Północ pokonując rozległe ziemie Galii. W tej wędrówce Haltowi towarzyszy Horace, który pomaga mu rozprawić się z rabusiami. Dlatego podróż się przedłuża. Czy mistrz zwiadowców i czeladnik szkoły rycerskiej zdążą na czas z odsieczą i uratuja jeńców? Przeczytajcie sami!
Gorąco polecam!
Nomysz

Warto przeczytać!!!
Stanisław Lem „Solaris”

Chciałabym zachęcić wszystkich do przeczytania kultowej już pozycji świetnego pisarza zajmującego się powieściami z gatunku science – fiction Stanisława Lema „Solaris”.
W powieści tej przedstawiony jest świat przyszłości, który zdumiewająco dużo wspólnego ma ze światem współczesnym. Autor  porusza w niej tematy, które zawsze fascynują jak granice społeczeństwa i sposoby porozumiewania się z „obcymi”.
Książka ma bardzo porywającą akcję. Czyta się ją szybko i łatwo. Jest doskonała dla oderwania się od rzeczywistości.
Gorąco polecam!
A. Michno

Klub czytelniczy poleca!
John Flanagan „Płonący most”

Moja czwarta recenzja dotyczy powieści J. Flanagana z serii „Zwiadowcy”, księga 2 pt. „Płonący most”. Opowiada ona o królu Duncanie, który wysyła zwiadowcę Giliana, młodego Willa i jego przyjaciela Horace’a z poselstwem do sprzymierzonej Celtii. Ale przygraniczne wioski Celtii pogrążone są w ciszy, wyglądają jak wymarłe. Spotkana w jednym z opustoszałych domostw dziewczyna imieniem Evanlyn wyjaśnia, że mieszkańcy krainy uszli w głąb lądu, ratując się przed napaścią wargalów. Araluen nie ma co liczyć na pomoc.
Co się stało dalej? Przeczytajcie sami! Gorąco polecam!
Nomysz

Klub czytelniczy na warsztatach z pisarką Agatą Romaniuk

17 maja uczniowie skupieni w Klubie czytelniczym naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach online z pisarką Agatą Romaniuk, autorką detektywistycznej serii książek pt. „Kocia szajka” z barwnymi kocimi bohaterami. Podczas zajęć prowadząca czytała fragmenty swoich książek, wspólnie z uczniami zebrała przysłowia, w których była mowa o kotach oraz zaprezentowała opowiadanie związane z wyrazami podanymi przez uczestników warsztatów. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem wyobraźni literackiej pani Agaty. Na koniec spotkania autorka ogłosiła konkurs na stworzenie obrazu lub komiksu ilustrującego jedno z następujących powiedzeń:
1. Nie odwracaj kota ogonem
2. Pierwsze koty za płoty
3. Tyle, co kot napłakał
4. Kupić kota w worku
5. Żyć jak pies z kotem
6. Kiedy nie ma kota, myszy harcują
7. Żyć na kocią łapę
8. Drzeć z kimś koty
9. Kot zawsze spada na cztery łapy
10. Koty mają 9 żyć
11. Kot się myje, będą goście
12. Bawić się w kotka i myszką
13. W nocy wszystkie koty są czarne
Agata Romaniuk, znana również jako Pani Wieczorynka poleca książkę „Koty potrafią”

Jak czytamy w czasach pandemii? Wyniki IV największego badania czytelników w sieci

Przy wyborze konkretnej książki głównie kierujemy się własnymi zainteresowaniami (96% ankietowanych). 69% miłośników książek deklaruje, że czytanie miało zdecydowany ma wpływ na ich życie. Z badania wynika, że książki papierowe wciąż stanowią dominującą formę nośnika tekstu i nic nie zapowiada ich odejścia do lamusa.
Ciekawie wyglądają odpowiedzi na pytanie o liczbę przeczytanych drukowanych książek w ciągu 12 miesięcy. Czytelnicy wskazali, że w pandemii więcej czytają kryminałów, literatury pięknej oraz literatury faktu. 27% ankietowanych przyznało, że przeczytało ogółem od 21 do 50 pozycji. 13 % badanych zadeklarowało przeczytanie w ciągu ostatniego roku tej samej liczby e-booków, a po tyle samo audiobooków, najczęściej w abonamencie sięgnęło 4% ankietowanych.
Na pytanie gdzie czytelnicy poszukują informacji o książkach 87% pytanych internautów odpowiedziało wskazując serwis lubimyczytać.pl. Bardzo nas to cieszy! Dziekujemy za zaufanie – staramy się być najlepsi i wychodzić naprzeciw Waszym oczekiwaniom. Na kolejnych miejscach znalazły się m.in. ksiegarnie internetowe, social media wydawnictw oraz blogi i kanały prowadzone bezpośrednio przez pisarzy. 
Dla 94% czytelników książka to szczególny w czasie pandemii sposób na oderwanie się od rzeczywistości i relaks. Czytanie stało się alternatywą do siedzenia w internecie, odskocznią od codziennych problemów oraz sposobem na znalezienie przeciwwagi dla niepokoju. Książki budują więzi między ludźmi.
Link do pełnego artykułu

Złota Dwudziestka książek na 20-lecie kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”

Na konferencji online Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” ogłosiła wyniki Plebiscytu Złota Dwudziestka, zorganizowanego z okazji 20-lecia kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Serwis lubimyczytać.pl jest Partnerem wydarzenia.
Czytelnicy, oddając blisko 14 000 głosów, wybrali spośród 60 tytułów nominowanych do Plebiscytu przez Kapitułę Złotej Listy Fundacji 20 ulubionych książek dla dzieci i młodzieży pióra polskich autorów, które wydano od 2001 roku.
Złota Dwudziestka książek na 20-lecie kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” według liczby głosów:
1. Grzegorz Kasdepke – „Detektyw Pozytywka”
2. Andrzej Maleszka – „Magiczne Drzewo. Czerwone krzesło”
3. Wojciech Widłak – „Pan Kuleczka”
4. Piotr Socha – „Pszczoły”
5. Renata Piątkowska – „Która to Malala?”
6. Adam Wajrak – „Wielka księga prawdziwych tropicieli”
7. Paweł Beręsewicz, Wojciech Cesarz, Barbara Kosmowska, Andrzej Maleszka, Katarzyna Ryrych, Katarzyna Terechowicz – „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”
8. Łukasz Wierzbicki – „Dziadek i niedźwiadek”
9. Roksana Jędrzejewska-Wróbel – „Florka. Z pamiętnika ryjówki”
10. Barbara Kosmowska – „Pozłacana rybka”
10. ex aequo Michał Rusinek – „Wierszyki domowe”
12. Grzegorz Kasdepke – „Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko”
13. Olga Tokarczuk – „Zgubiona dusza”
14. Barbara Gawryluk – „Dżok. Legenda o psiej wierności”
15. Joanna Fabicka – „Rutka”
16. Barbara Kosmowska – „Gwiazda z pierwszego piętra”
17. Iwona Chmielewska – „Pamiętnik Blumki”
18. Joanna M. Chmielewska – „Niebieska niedźwiedzica”
18. ex aequo Tomasz Samojlik – „Żubr Pompik. Tropy na śniegu”
20. Marcin Kozioł – „Tajemnica przeklętej harfy”.

Lem – pisarz, myśliciel, człowiek – prelekcja dra hab. Wojciecha Birka

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na prelekcję ONLINE dra hab. Wojciecha Birka, prof. UR – polski twórca, krytyk oraz tłumacz komiksów z języka francuskiego, nauczyciel akademicki i literaturoznawca. Od wielu lat jest członkiem i przewodniczącym jury konkursu na komiks, odbywającego się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Sam również jest autorem komiksów: „Miasta trędowatych” i „Naznaczony mrokiem”. Na co dzień jest wykładowcą w Instytucie Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2020 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy „Henryk Sienkiewicz w obrazkach. Rysunki Henryka Sienkiewicza i obrazkowe adaptacje jego powieści”.
Lem – pisarz, myśliciel, człowiek
15 maja 2021 r., godz. 20:00
Spotkanie odbędzie się na platformie ClickMeeting.
Aby się zarejestrować, wystarczy zapisać się imieniem i adresem e-mail. Podczas spotkania będzie możliwość dyskusji na czacie. Wstęp wolny.
Link do rejestracji

Klub czytelniczy poleca!
Charli Howard „Splash”

Książką, którą chciałabym polecić jest  ,,Splash’’. Napisana została przez Charli Howard. Bardzo zaciekawiła mnie historia głównej bohaterki, która kocha pływanie i  pomimo przeciwności walczy o swoje marzenia.  Chciałabym zachęcić wszystkich do przeczytania opowieści o Molly i jej kłopotach.
/XYZ

Dominik Szczepański „Czapkins”

Chciałbym polecić bardzo wartościową książkę autorstwa Dominika Szczepańskiego pod tytułem „Czapkins. Prawdziwa historia Tomka Mackiewicza”. Opowiada ona o losach Tomasza Mackiewicza, polskiego himalaisty który zginął w styczniu 2018 roku na wyprawie na szczyt Nanga Parbat. Książka przekazuje mnóstwo wartościowych treści i opowiada o wielu rzeczach ale ta najważniejsza to ostatnia wyprawia Czapkinsa na szczyt Nanga Parbat, który Mackiewicz próbował zdobyć aż siedem razy. Za marzenie to przyszło mu jednak zapłacić najwyższą cenę – własne życie. Gdy na przełomie stycznia i lutego 2018 roku międzynarodowe media transmitowały postępy akcji ratunkowej na Nanga Parbat, w Polsce nikt nie chciał przyjąć do wiadomości prawdopodobnego, tragicznego scenariusza. Niestety, mordercza góra nie miała litości nawet dla Tomka który pokochał ją miłością absolutnie bezwarunkową i silniejszą od strachu przed śmiercią. W książce zawarte są wypowiedzi bliskich Mackiewicza- żony Anny Solskiej-Mackiewicz, towarzyszki wyprawy na Nanga Parbat Élisabeth Revol, a także uczestników akcji ratunkowej – Adama Bieleckiego, Denisa Urubki, Piotra Tomali i Jarosława Botora. Polecam przeczytać tę książkę każdemu.
/Kacper K.

23 kwietnia Dzień Książki i Praw Autorskich

Sprawdź się i znajdź wyrazy związane z obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

Świętujemy Światowy Dzień Książek
i Praw Autorskich

O książkach w szkole, zwłaszcza na języku polskim, mówimy w zasadzie prawie cały czas. Czytamy lektury obowiązkowe i uzupełniające, teksty z podręczników czy dodatkowe materiały przygotowane przez nauczycieli. Odmieniamy „książki” przez wszystkie przypadki, często martwiąc się tym, że czytelnictwo spada i że coraz trudniej zainteresować młodzież tym, co znajdujemy w podstawie programowej. Tymczasem już niebawem, bo 23 kwietnia, będziemy obchodzić ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tego dnia, zamiast kolejny raz kiwać głową ze smutkiem nad raportem o stanie czytelnictwa w Polsce, możemy zaproponować swoim uczniom kreatywne, pozytywne, ciekawe działania związane z książkami.

O ile wymyślenie zadań związanych z książkami jest – tak myślę – dość łatwe dla polonisty, o tyle zagadnienia prawa autorskiego wydają się już bardziej skomplikowane… A warto powiedzieć o nich choć kilka słów, oczywiście tych związanych z książkami. Ja najchętniej na lekcję zaprosiłabym prawnika zajmującego się tymi kwestiami i wiem, że część nauczycieli będzie mieć taką możliwość, ale dla tych, którzy jej nie mają, mam kilka najważniejszych w mojej opinii informacji.

W Polsce kwestie praw autorskich reguluje Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Znajdziemy tam na przykład informacje o tym, że autorowi danego utworu, w tym oczywiście książki, przysługują autorskie prawa osobiste – czyli np. Henryk Sienkiewicz, którego nazwisko jest na okładce Potopu, nie może zdecydować, że od przyszłego wtorku zrzeka się autorstwa na rzecz Bolesława Prusa. Istnieją też autorskie prawa majątkowe, czyli – mówiąc w dużym skrócie – prawo do pobierania wynagrodzenia za stworzony przez siebie utwór. Te autor dzieła może jednak przenieść na inną osobę lub instytucję. Zgodnie z polską ustawą prawa te ustają (zwykle!) siedemdziesiąt lat po śmierci twórcy. Dlatego w tzw. domenie publicznej dostępne są utwory wspomnianych wyżej Sienkiewicza czy Prusa. Ich publikowanie i rozpowszechnianie jest legalne i nie trzeba płacić za to potomkom tych autorów.

Klub czytelniczy poleca!
Cassandra Clare „Miasto Kości”

Miasto Kości, Cassandra Clare
„Miasto Kości” to pierwszy tom serii „Dary Anioła”. Książka opowiada o nastoletniej Clary, która wiedzie normalne, spokojne życie. Jednak z dnia na dzień dowiaduje się kim jest naprawdę i jakie tajemnice ukrywała przed nią matka.  Książka sama w sobie jest lekka i przyjemna.
Gorąco polecam do zapoznania się z tą serią 🙂
Angel

13 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
 „Zbrodnia Katyńska” – prelekcja Zenona Fajgera

Dnia 14 kwietnia 2021 roku, w związku z obchodami 81. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, miała miejsce prelekcja online, poświęcona ludobójstwu dokonanemu przez funkcjonariuszy NKWD na blisko 22 tys. obywateli II Rzeczypospolitej.

O tych tragicznych wydarzeniach polskiej historii, opowiadał pan Zenon Fajger – z Biura Edukacji Narodowej rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

W prelekcji, wzbogaconej licznymi archiwalnymi dokumentami i zdjęciami, przedstawione zostało tło historyczne zbrodni katyńskiej, losy polskich jeńców wojennych, motywy zbrodni, jej przebieg i wykrycie. Prelegent przybliżył również polityczne i społeczne skutki likwidacji polskich jeńców wojennych, więzionych w obozach, m.in. w Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie i zamordowanych w katyńskim lesie.

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, w rocznicę opublikowania w 1943 r. przez Niemców informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Katyń jest obecnie nie tylko miejscem straszliwej zbrodni, ale również symbolem pamięci o wymordowanej polskiej inteligencji oraz nieustępliwego dążenia do prawdy.

Prelekcja dostępna jest na profilu WiMBP w serwisie YouTube:

Spotkanie, z wykorzystaniem platformy ClickMeeting przygotowała Filia nr 7 WiMBP w Rzeszowie przy technicznym wsparciu Działu Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych.

Nauczyciel matematyki poleca!
   Ian Stewart „Gabinet zagadek matematycznych”

Ilu z nas cierpi katusze podczas lekcji matematyki? Nie raz i nie dwa zadajemy sobie pytanie: „ Do czego przyda mi się w życiu?”.
Ian Stewart pokazuje matematykę jako świat fascynujących zagadek, łamigłówek, a nawet dowcipów matematycznych. Od najmłodszych lat autor zbierał w zeszycie ciekawostki matematyczne, ciekawe zadania oraz zagadki, które wymagały niekonwencjonalnego myślenia. I tak po jakimś czasie zapisał kilka zeszytów, z których wybrał najciekawsze do niniejszej publikacji. Książka nie jest podzielona na tematyczne rozdziały. Typowy „misz – masz” matematyka. Najpierw zagadka, po nim poważne zadanie, a następnie żart, z którego każdy „zrywa boki”. Dodatkowym plusem publikacji są zamieszczone rozwiązania na ostatnich stronach, choć nie do wszystkich. Otóż.. na niektóre rozwiązania nie wpadł jeszcze nikt. Autor przedstawia bowiem problemy współczesnej matematyki, z którymi niektórzy matematycy nie poradzili sobie przez całe swoje życie. Natomiast zagadnienia rozwiązane po bardzo długim czasie, autor przedstawia w sposób prosty, klarowny, czym czyni matematykę bardziej przyjazną.
Książkę polecam wszystkim interesującym się zagadkami matematycznymi oraz tym niedowiarkom, którzy uważają, że matematyka się w życiu nie przydaje.:)
Anna Kic

Klub czytelniczy poleca!
Odzyskana niepodległość. 10 opowiadań z XX wieku. Zdarzyło się w Polsce

Moja recenzja dotyczyła będzie książki „Odzyskana niepodległość. 10 opowiadań z XX wieku”.
Książka zawiera ciekawe historyczne opowiadania np. opowiadanie o powstaniu w getcie warszawskim, które pokazuje życie Żydów w ukryciu. O doktorze Weiss, który był ukrywany przez Polaków i ciężko mu było wytrzymać, kiedy patrzył na płonące getto.
Fragment: „Doktor Weiss zatrzymał się metr od okna i patrzył zza zasłony na płonące getto”. Opisane jest tu, jakie znaczenie miało chronienie wtedy Żyda przed śmiercią z rąk hitlerowców.
Bardzo polecam tą książkę gdyż jest bardzo ciekawa dla każdego ucznia, który interesuje się historią.
Poleca Aleks

Warto czytać!
Połącz pasujące do siebie pary

Klub czytelniczy poleca!
Małgorzata Warda ” 5 sekund do Io (tom 2)

5 sekund do Io ( tom 2) –  W tej książce dowiadujemy się o dalszych losach bohaterów Miki i poznanego w grze chłopaka -Janka. Nastolatkowie zakochują się w sobie, ale ich miłość zostaje wystawiona na próbę. W mediach wraca temat strzelaniny w szkole. Hejt na dziewczynę rośnie – ,,Skoro znała mordercę, mogła go powstrzymać!….” Tymczasem świat czeka na nową grę ,,Tytan”, która bije rekordy popularności. Jedynym wyjściem dla Miki staje się powrót do wirtualnej rzeczywistości. Stawka, o którą gra jest bardzo wysoka… Podsumowując oba tomy książki polecam przeczytać tę historię. Według mnie książka jest bardzo ciekawa i świetnie napisana.
Sadie

Alternatywna Lista Lektur – inicjatywa promująca książki dla dzieci i młodzieży

Czytanie nie musi ograniczać się do zestawu książek proponowanych w szkole, może być pasją, dlatego wspólnie z Wydawnictwem Buk Buk oraz Fundacją Edico stworzyliśmy Alternatywną Listę Lektur. Zawiera ona tytuły książek bliskich dzieciom i młodzieży, odwołujących się do ich codzienności, doświadczeń i problemów.
Jak korzystać z tej listy?
Alternatywna lista lektur została podzielona na pięć działów: PRZEDSZKOLE, KLASY 1-3, KLASY 4-6, Klasy 7-8, LICEUM.
W każdym z nich znajdziecie sekcje: literatura polska, literatura zagraniczna, książki edukacyjne oraz serie. Dodatkowo, załączona legenda, ułatwi Wam znalezienie najlepszej książki.

„Książka moim przyjacielem”
Zagraj i sprawdź swoją wiedzę!


Co czytać na wiosnę?
Może Książka Roku 2020 będzie odpowiednią propozycją?
Zapraszamy do zapoznania się najlepszymi książkami 2020 roku

Klub czytelniczy poleca!
M. Szczygielski „Za niebieskimi drzwiami”

Moją trzecią i ,, według mnie ‘’ najciekawszą książką, którą chciałbym polecić jest powieść ,, Za niebieskimi drzwiami ‘’ Marcina Szczygielskiego. Jest to książka, która mówi o naszym realnym świecie powiązanym z młodzieżowym scince-fixion. Opowiada ona o Łukaszu Borskim, który po wypadku przeprowadził się do swojej ciotki. Po paru dniach przebywania z ciotką chłopiec odkrył przejście do innego wymiaru. Kiedy postanawia zwiedzić tę krainę spotyka tam ,, Krwawca ‘’, który daje mu prezent. Krwawiec chciał wykorzystać znajomość z głównym bohaterem, aby dostać się do realnego świata. Czy ostatecznie wszystko skończy się dobrze? Przeczytajcie sami to się dowiecie. Gorąco polecam!
Nomysz

Klub czytelniczy poleca!
A. Łacina „Telefony do przyjaciela”

Telefony do przyjaciela, Anna Łacina
Bohaterkami tej książki są dwie siostry, Marzena i Ania. Jedna z nich jest niepełnosprawna. Pewnego dnia obie wyjeżdżają na wakacje do swoich dziadków. Podczas żeglowania jedna z sióstr ratuje nieznanego  chłopaka od utonięcia. Po czasie spędzonym w szpitalu, poznają się. Wszystko jest dobrze do pewnego czasu. Chłopak myli ze sobą dziewczyny. Czy dowie się, że to nie ta z sióstr go uratowała?
Zachęcam do przeczytania tej niesamowitej książki.
Angel

Klub czytelniczy poleca!
Małgorzata Warda „5 sekund od Io” (tom 1)

5 sekund od Io (tom 1) – Książka dla młodzieży autorstwa Małgorzaty Wardy. Bardzo ciekawa powieść z różnego rodzaju problematyką. Główną bohaterką książki jest szesnastoletnia Miki. Historia toczy się nie tylko w realnym świecie, ale również w grze. W szkole do której uczęszcza dziewczyna doszło do napadu ze strzelaniną. Tylko ona widziała sprawcę tej tragedii. Strzelanina najprawdopodobniej ma coś wspólnego z grą najnowszej technologii, gdzie gracze odczuwają wszystkie bodźce oraz każdy ból. Policja karze szesnastolatce wejść do świata gry, gdzie poznaje innych graczy, oraz tajemniczego chłopaka. Czy Mika przetrwa tą niebezpieczna grę?!
-Sadie

Klub czytelniczy poleca!
„Biała gorączka. Dziennik cwaniaczka” J. Kinney

Moją drugą książką, którą chciałbym polecić jest ,, Biała Gorączka. Dziennik Cwaniaczka‘’ J. Kinney. Opowiada ona o Gregu Hefley’u, który chodzi do pierwszej klasy  gimnazjum i ze swoim przyjacielem Rowleyem chcą pisać własną gazetę. Niestety, kiedy zaczęli ją rozdawać w szkole dyrektor zabrał im mówiąc, że nie życzy sobie, aby rozdawano gazety na terytorium szkoły. Przyjaciele się jednak nie poddali i poprzyklejali do murów szkoły kartony z napisami, które były w gazecie. Gdy skończyli nagle zaczął padać deszcz i kiedy bohaterowie ściągnęli kartony na murze pozostały plamy!
Greg czuje na swoim karku oddech policji, ale na szczęście z pomocą przyszedł śnieg (spadło go ponad 1 metr). Jeśli chcecie wiedzieć co było dalej sami przeczytajcie. Gorąco polecam!
Nomysz

Warto przeczytać!
„ Światło ukryte w mroku” Sharon Cameron

            Jest to przejmująca opowieść oparta na prawdziwej historii sióstr Podgórskich – Heleny i Stefanii, mieszkających w Przemyślu,  które podczas II wojny światowej ocaliły trzynaścioro Żydów, ukrywając ich na poddaszu własnego domu.
 „Zrozumiałam, że podziały między ludźmi biorą się z nazw. Żyd. Katolik. Niemiec. Polak. Ale to były niewłaściwe podziały. Istniały inne słowa. Dobroć. Okrucieństwo. Miłość. Nienawiść. To te podziały się liczyły.”
Niezwykle wzruszająca, napisana przez amerykańską pisarkę historia o nadziei, odwadze i miłości w okrutnych czasach. Powieść bardzo mi się podobała i gorąco polecam zapoznać się z nią, bo naprawdę warto.
Katarzyna Bartman

Klub czytelniczy poleca!
F. Simon „Zemsta koszmarnego Karolka”

”Zemsta koszmarnego Karolka” opowiada o przygodach  koszmarnego Karolka. Są one krótkie, ale bardzo ciekawe. Jedna z tych historii opowiada o tym jak Karolek próbuje zemścić się na swoim bracie:(.
Książki z serii o Karolku bardzo mi się podobają polecam:).
Alex

Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej

Od 1 do 7 marca 2021 r. trwa  Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej (Read an E-Book Week), który został zainicjowany przez amerykańską pisarkę Ritę Y. Toews. Celem akcji jest upowszechnianie i popularyzacja książek elektronicznych i e-czytania.

Czym jest e-czytanie?  Współczesna technologia pozytywnie wpłynęła na dostęp do informacji. Użytkownicy Internetu posiadają dostęp do setek tysięcy tekstów dziennie, które odczytują przy pomocy urządzeń: smartfonów, tabletów, komputerów.

E-czytanie znajduje coraz więcej zwolenników. Potrzeby użytkowników stają się coraz większe, dlatego powszechne stają się urządzenia takie jak czytniki e-booków.

Nauczyciel języka angielskiego poleca!
L. Carroll „Alice’s adventures in wonderland”

Chciałabym polecić książkę wyjątkową napisaną zarówno w języku polskim jak i angielskim. Książka nosi tytuł „Alicja w krainie Czarów” (org. tytuł „Alices Adventure in Wonderland”). Autorem tej pozycji jest Lewis Caroll. Sama powieść jest pełna niespotykanych zwrotów akcji, wprowadza czytelnika w nowy, fantastyczny świat. Napisana jest obrazowym językiem, działającym pobudzająco na naszą wyobraźnię. Dużym ułatwieniem jest fakt, że czytając ją w oryginale możemy łatwo sprawdzić zrozumienie tekstu poprzez konfrontację z tekstem w języku polskim.
Bardzo polecam ten sposób czytania książek ponieważ łączy on przyjemne z pożytecznym, rozwijając kompetencje czytelnicze i rozumienia tekstów w języku angielskim.
Anna Michno

1 MARCA
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

„W hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”. Tej treści preambuła jest częścią ustawy, na mocy której dzień 1 marca stał się świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie władze komunistyczne dokonały egzekucji przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Łukasz Ciepliński wraz z gronem towarzyszy walki tworzyli ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji od 1945 r. kontynuującej dzieło Armii Krajowej. Śp. Janusz Kurtyka, prezes IPN w latach 2005-2010, zaproponował, by właśnie tego dnia czcić pamięć żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Była to odpowiedź na apele i postulaty środowisk kombatanckich.
Projekt ustawy o ustanowieniu święta państwowego do Sejmu skierował śp. prezydent Lech Kaczyński w lutym 2010 r. Była to jedna z jego ostatnich inicjatyw legislacyjnych przed tragicznym lotem do Smoleńska. Uzasadniając projekt Prezydent podkreślił swoje pragnienie, by święto 1 marca stało się hołdem dla Żołnierzy Wyklętych za „świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. Za krew przelaną w obronie Ojczyzny”. Jak zaznaczył, bohaterowie podziemia antykomunistycznego nie tylko odegrali istotną rolę w odsuwaniu w czasie kolejnych etapów utrwalania systemu, ale też pozostali wzorem postawy obywatelskiej dla wielu środowisk opozycji demokratycznej.

Ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Sejm uchwalił w lutym 2011 r.

Szacuje się, że w szczytowym okresie walki, w 1945 r., w podziemiu niepodległościowym działało bezpośrednio nawet 200 tysięcy osób, z czego 20 tysięcy walczyło w oddziałach partyzanckich, zaś kolejnych kilkaset tysięcy wspomagało ich zapewniając aprowizację, schronienie i łączność.

Klub czytelniczy poleca!
T. Siwiec „Księgi kościotrupie”

Książką, którą chciałbym polecić do przeczytania jest opowieść pt. ,, Księgi Kościotrupie ‘’ autora T. Siwca. Polecam ją każdemu, kto lubi książki z grozą, a ona do takich należy. Książka ta została podzielona na  trzy części. Pierwsza nazywa się ,, Przerażająca gaduła ‘’, opowiada o papudze która zamienia ludzi w kamień. Druga nazywa się ,, Strzeż się Spinera ‘’ i jak sama nazwa wskazuje jest o Spinerze, który mówi złe rzeczy właścicielowi. Ostatnia, czyli trzecia część pod nazwą ,, Sałatowy potwór ‘’ mówi nam o potworze z sałaty, który poluje na małe dzieci. Mi osobiście podobała się ta pierwsza część, może Wam też się spodoba?
Gorąco polecam do przeczytania!
Nomysz

Klub czytelniczy poleca!
J.K. Rowling „Harry Potter i kamień filozoficzny”

„Harry Potter i Kamień Filozoficzny’’ J.K. Rowling jest to książka, która w niektórych momentach jest smutna, wesoła, a czasami straszna. W tej książce są bardzo dobrze opisane postacie. Jest tam dużo ciekawych cytatów np. „Nazywaj go Voldemortem, Harry. Zawsze nazywaj rzeczy po imieniu. Strach przed imieniem wzmaga strach przed samą rzeczą’’ i wiele innych.
Bardzo polecam!
Alexa

Podsumowanie konkursu na plakat
„Dzień Bezpiecznego Internetu”


23 lutego 2021 r. podsumowaliśmy konkurs plastyczny na plakat „Dzień Bezpiecznego Internetu” ogłoszony przez bibliotekę szkolną.
I miejsce zajął uczeń klasy IV Igor Sroczyk, II miejsce Rozalia Węglarz z klasy trzeciej, a III miejsce zajęła Helena Stachowicz z klasy pierwszej.
Jednocześnie przyznano 11 wyróżnień: Kasia Frączek, Ola Frączek, Maja Rogowskiej, Dominik Janas, Gabriela Buszta, Milena Buszta, Zuzanna Sroczyk, Kacper Wawrzaszek, Wiktoria Col, Patrycja Buszta i Martyna Janas.
Praca Rozalii Węglarz
Praca Heleny Stachowicz
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!!!

Praca Igora Sroczyka z klasy IV

Warto przeczytać!
Suzanne Collins „Igrzyska śmierci”

Suzanne Collins to amerykańska pisarka, autorka bestsellerowej serii o przygodach 16 – letniej dziewczyny osadzonych w post-apokaliptycznym świecie w niedalekiej przyszłości. Książka przedstawia losy Katniss Everdeen żyjącej w 12 Dystrykcie, jednym z najbiedniejszych regionów w totalitarnym państwie Panem założonym na terenach dawnej Ameryki. Dziewczyna codziennie zmaga się z trudami utrzymania rodziny, a niebawem – podobnie jak wszyscy nastolatkowie z dystryktów – musi wziąć udział w losowaniu w czasie dożynek. Z każdego z 12 dystryktów raz w roku wytypowany zostanie jeden chłopak i jedna dziewczyna, którzy wezmą udział w walce na śmierć i życie na arenie, by uczcić zwycięstwo stolicy, Kapitolu, nad rebeliantami z dystryktów. Nieoczekiwanie, wylosowana zostaje Prim, młodsza siostra Katniss. Dziewczyna decyduje się zgłosić jako ochotniczka, zastępując ukochaną siostrę. To nie jest książka dla dzieci. To jest opowieść dla dojrzałych młodych ludzi, którzy rozumieją, że okrucieństwo jest częścią historii ludzkości oraz potrafią dostrzec jego znamiona w wyrafinowanych formach i którzy jak Katniss mają w sobie odwagę i determinację, by mu się przeciwstawić.
Katarzyna Bartman

Klub czytelniczy poleca!
Robin Stevens „Zbrodnia pierwszej klasy”

„Zbrodnia pierwszej klasy”, Robin Stevens
Robin Stevens to angielska pisarka, autorka młodzieżowych książek o tematyce kryminalnej, najbardziej znana jest z serii Murder Most Unladylike.
Książka opowiada o dwóch przyjaciółkach, które wraz z ojcem jednej z nich udają się na wymarzone wakacje po Europie. Jadą jednym z najbardziej znanych pociągów – Orient Expressem. W czasie kolacji dobiega krzyk z jednej z kabin. Jak się okazało została zamordowana jedna z pasażerek. Dziewczynki po raz pierwszy mają do rozwiązania taką zagadkę.
Angel

Dyrektor szkoły poleca!
F. H. Burnett „Mała księżniczka”

„Mała Księżniczka” F. Burnett, to lektura z dzieciństwa, którą do tej pory pamiętam.
Bohaterka wzrastała w miłości i dostatku u boku swego ojca. Nie dane jej było poznać mamy, ponieważ zmarła krótko po jej narodzinach. Tata stał się dla niej najważniejszą osobą na świecie, (…). Przyszedł jednak dzień, w którym zmuszeni byli się rozstać, (…).
„Mała księżniczka” to bardzo wzruszająca historia, głęboko zapadająca w pamięci czytelnika, która pokazuje, czym tak naprawdę jest prawdziwe dobro oraz co stanowi nasze największe bogactwo.
 „– Cokolwiek się zdarzy – powiedziała sobie – jedna rzecz wszakże się nie zmieni. Choćbym była księżniczką w łachmanach, jednakże i wtedy potrafię zachować swą godność książęcą. Łatwo być księżniczką gdy jest się odzianą w złote szaty, ale znacznie większy triumf – pozostać nią nawet wtedy, gdy nikt o Tobie nie wie.”
 Dogłębnie wzrusza, uczy nas na nowo marzyć. Rewelacyjna historia, po którą powinno sięgać się niezależnie od wieku.
Gorąco polecam!
D. Sońska-Jagusztyn

„O tym co w szkole ważne”

„O tym, co w szkole ważne. Komunikacja, dobre relacje, współpraca” – e-book pełen merytorycznych artykułów, cennych wskazówek i czasami nietuzinkowego spojrzenia.
Zapraszamy do skorzystania z ciekawej formy samokształcenia!
Dostęp do e-booka.

Uwaga konkurs!!!

W związku z Dniami Bezpiecznego Internetu biblioteka szkolna ogłasza konkurs na plakat dotyczący zasad bezpiecznego korzystania z Internetu.
Forma pracy jest dowolna. Powinna jednak odnosić się do jednego z niżej zamieszczonych punktów Kodeksu Asów Internetu:
Rozsądek
Uważność
Siła
Życzliwość
Odwaga
Prace plastyczne należy złożyć w bibliotece szkolnej do 22 lutego 2021 r.
Na zwycięzców czekają Dyplomy Asów Internetu oraz ciekawe nagrody.
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!

„Z książką Ci do twarzy”
Podsumowanie konkursu

18 stycznia 2021 r. nastąpiło podsumowanie zdalnego konkursu czytelniczego pt. „Z książką Ci do twarzy”. Wzięło w nim udział 8 uczniów z klasy 1, 5 uczniów z klasy 2 oraz 6 uczniów z klasy 3. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali piękne dyplomy, zakładki oraz wspaniałe książeczki do czytania.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć naszych czytelników z ich ulubionymi książeczkami. Każdy wykonał zdjęcie w miejscu, które najczęściej wybiera do czytania.
Klasa 1
Klasa 2
Klasa 3

Czy znasz książki Anny Łaciny?
Warto przeczytać!!!
Możesz się z nimi zapoznać w szkolnej bibliotece

Anna Łacina
Z wykształcenia i pasji biolog. Autorka serii bajek edukacyjnych, opowiadań fantastycznych i powieści obyczajowych. Dwukrotnie wyróżniona przez Polską Sekcję IBBY (w 2007 roku za Inwazję wirusów, a w 2010 za Czynnik miłości).
Uważa, że wspólne czytanie i dyskusje o literaturze zbliżają ludzi, dlatego stara się raczej tworzyć powieści, które można czytać razem, niż adresowane do konkretnej grupy wiekowej. Napisała ich już dziewięć, w tym osiem dla Naszej Księgarni.
Oficjalna strona autorki: Przejdź do strony www

Nowości książkowe w bibliotece

Moi Drodzy Czytelnicy nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o nowe pozycje książkowe. W związku z tym zapraszam do zapoznania się z nimi oraz wybrania sobie odpowiedniej lektury do czytania na długie zimowe wieczory.
Przypominam, że biblioteka pracuje zgodnie z przyjętym harmonogramem.
Do zobaczenia w bibliotece!

Nasze nowości

Spotkanie online z Renatą Piątkowską – autorką książek dla dzieci, dn. 1.12.2020 r., godz. 930

Spotkanie online odbędzie się z wykorzystaniem platformy ClickMeeting – link do rejestracji na spotkanie >> zaproszenie
(wystarczy wpisać swoje imię oraz e-mail).
Organizatorem spotkania jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
Uwaga! 30 minut przed spotkaniem, zarejestrowane osoby otrzymają e-mailowe przypomnienie o spotkaniu autorskim z opcją „Dołącz teraz” – jej wybranie spowoduje połączenie ze stroną spotkania online. Rejestracja możliwa jest także w czasie trwania spotkania – do wyczerpania limitu uczestników.
Podczas spotkania będzie możliwość zadawania pytań na czacie.
Wstęp wolny. Zapraszamy!
Renata Piątkowska – polska pisarka i jedna z najbardziej znanych współczesnych autorek publikacji przeznaczonych dla najmłodszych. Literaturą dziecięcą zajmuje się od dziecka. Jej ulubionymi autorkami są m. in. Astrid Lindgren i Tove Jansson. Zostając autorką książek dla dzieci, spełniła swoje marzenie z dzieciństwa.

Wirtualna wystawa
„W drodze do niepodległości 1914-1918”

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza do obejrzenia wirtualnej wystawy pt. „W drodze do niepodległości 1914-1918”, przygotowanej z okazji 100. rocznicy  odzyskania niepodległości przez Polskę.
Wystawa prezentuje materiały zdigitalizowane, opublikowane w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej (pochodzące ze zbiorów różnych instytucji na Podkarpaciu, współtworzących jej zasób) oraz w portalu „Przeszłość w pamiątkach ukryta”. Zebrane w wirtualnej ekspozycji dokumenty to, m.in. książki, artykuły prasowe, wspomnienia, korespondencje, pocztówki oraz fotografie, dotyczące wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania niepodległości w 1918 roku oraz wybrane źródła związane z przebiegiem walk o kształt Polski powojennej w 1919 roku.

lekturymp3.pl
Zachęcamy do zapoznania się ze stroną i zawartymi tam propozycjami


Pasowanie na czytelnika

W dniu 29 października 2020 r. uczniowie klasy pierwszej zostali pasowani na czytelników naszej szkolnej biblioteki. Podczas spotkania w bibliotece pierwszoklasiści zostali zapoznani z książką A. Głowińskiej pt. „Kicia Kocia w bibliotece”. Następnie odpowiadali na szereg pytań dotyczących roli biblioteki w życiu szkoły oraz różnorodnych form zajęć w bibliotece. Dowiedzieli się również jakie są ich prawa i obowiązki. Na koniec został przeprowadzony egzamin, który uprawniał ich do zdobycia miana czytelnika szkolnej biblioteki. Wszyscy uczniowie zdali go celująco i otrzymali Dyplomy Pasowania na Czytelnika.

„Z książką Ci do twarzy”

W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zostaje ogłoszony w naszej szkole konkurs pt. „Z książką Ci do twarzy”. Polega on na opowiedzeniu w kilkunastu zdaniach o swojej ulubionej książce (wypożyczonej z biblioteki szkolnej) podczas godziny wychowawczej lub lekcji języka polskiego.
Wypowiedź powinna zawierać tytuł prezentowanej pozycji, autora, gatunek literacki, krótką wzmiankę o bohaterach oraz inne informacje, które sprawiły, że stała się ulubioną książką.
Wszyscy uczestnicy konkursu zostaną nagrodzeni dodatnimi punktami oraz niespodziankami!
Zgłoszenia (do 15 października) przyjmują wychowawcy, nauczyciele języka polskiego oraz bibliotekarka szkolna.
Zapraszamy do udziału!!!


Udział naszej szkoły w IX Narodowym Czytaniu


Podsumowanie konkursu
„Warto przeczytać”

Na konkurs „Warto przeczytać” wpłynęły piękne prace. Biorąc pod uwagę
kryteria zawarte w regulaminie jury postanowiło przyznać:
I miejsce – Dorota Janas, kl. 8
II miejsce – Weronika Frączek, kl. 8
III miejsce – Karolina Kukla, kl. 7

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia w dalszej pracy twórczej.



Ogłoszenie!!!

Biblioteka szkolna będzie otwarta od 25 maja 2020 r. w poniedziałek (900 – 1030) oraz czwartek (1200 – 1330). W tym czasie można wypożyczać i oddawać książki zgodnie z przyjętymi procedurami. Przed wejściem do biblioteki należy zdezynfekować ręce. Do końca roku szkolnego nie będzie wolnego dostępu do półek. W pomieszczeniu bibliotecznym jednorazowo będą mogły przebywać 3 osoby. Przed wejściem do biblioteki będzie wystawiony pojemnik na zwracane książki. Tytuł wypożyczanej pozycji należy zgłosić bibliotekarzowi przed wejściem do biblioteki.


Sprawdź, czy rozpoznasz książkę po cytacie?
Kliknij i rozpocznij zabawę.


Uwaga konkurs – „Warto przeczytać!!!”

Biblioteka szkolna ogłasza konkurs!!!
Jego głównym celem jest promocja czytelnictwa oraz zachęcanie uczniów do aktywności twórczej i próby własnej interpretacji tekstu.
Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów naszej szkoły z klas IV-VIII.
Uczestnicy konkursu mają za zadanie przedstawienie recenzji wybranej przez siebie książki.
1. Pracę konkursową należy przygotować w formie pliku tekstowego, czcionka Calibri 12 punktów, interlinia 1,5, wcięcie akapitu 1,25 cm.
2. Plik zawierający pracę konkursową powinien być nazwany imieniem i nazwiskiem uczestnika zgodnie z formatem IMIĘ_NAZWISKO.
3. Objętość pracy to minimalnie 500 i maksymalnie 4000 znaków.
4. Prace należy przesłać na adres e-mail: bibliotekarak@gmail.com. W e-mailu należy umieścić dane uczestnika konkursu: imię i nazwisko oraz klasę.
5. Prace konkursowe należy przesłać do 20 maja 2020 r.
Jury dokona oceny prac wg następujących kryteriów: oryginalność, kultura słowa, poprawność językowa, ogólny wyraz artystyczny.
Trzy najlepsze prace zostaną uhonorowane nagrodami (wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają punkty dodatnie).
Życzymy powodzenia w twórczej pracy!!!


Zapraszamy do zapoznania się z ciekawymi
propozycjami książkowymi!!!


22 kwietnia 2020 – Światowy Dzień Ziemi
święto obchodzi nasza planeta

Z tej okazji zapraszamy wszystkich czytelników naszej szkoły do rozwiązania ekologicznej krzyżówki. Życzymy miłej zabawy!!!


Bajki do słuchania. Pierwsza taka biblioteka w Polsce!

Bajkowisko.pl to bajki do słuchania i oglądania dla dzieci. Wyjątkowa wirtualna biblioteka świetnie nagranych i pięknie zilustrowanych słuchowisk. Bajkowisko.pl to nowa forma odbioru audiobooków. Bajki pochodzą z cyfrowych źródeł Biblioteki Narodowej – Polony oraz od współczesnych autorów, piszących specjalnie dla Bajkowiska.
Zespół Bajkowiska świetnie połączył dźwięk z obrazem, by umożliwić dzieciom słuchanie bajek z jednoczesnym oglądaniem ilustracji. To nowoczesne połączenie ułatwia dzieciom skupienie się na treści bajki izolując małego czytelnika od rozpraszających czynników. Bajkowisko.pl chce zaszczepić miłość do książek dzieciom, które dorastają w otoczeniu nowych technologii.
Poniżej link do strony:
https://www.bajkowisko.pl/


Warto posłuchać!!!
Justyna Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”

Czy nie zastanawiało was, gdzie znikają wrzucone do pralki skarpetki? Bo jest faktem, że znikają, skoro wsadzamy je parami, a wyjmujemy pojedynczo. Przynajmniej w domu Małej Be. Otóż zaginione skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mamami albo po prostu uszczelniają wronie gniazdo.
Poniżej link do audiobooka
https://www.youtube.com/watch?v=YOjmLNL4xaQ
Życzę miłego słuchania…


Wielka Liga Czytelników

W czasie narodowej kwarantanny codziennie jest wydawana e-gazetka dla społeczności szkół i przedszkoli „Kwarantannik”. Gazetka dostępna jest na stronie wielkaliga.pl/kwarantannik, będzie też co jakiś czas udostępniana na profilu facebook.com/wielkaliga Zachęcam do czytania.
Poniżej link do aktualnego numeru:
https://wielkaliga.pl/kwarantannik/nr9.pdf


Warto przeczytać!!!

Przyszłość piętnastoletniego Willa zależy od decyzji możnego barona. Sam Will najchętniej zostałby rycerzem, ale drobny i zwinny nie odznacza się tężyzną fizyczną, niezbędną do władania mieczem. Tajemniczy Halt proponuje chłopakowi przystanie do zwiadowców ludzi owianych legendą, którzy, jak wieść niesie, parają się mroczną magią, potrafią stawać się niewidzialni… Początek nauki u mistrza Halta to jednocześnie początek wielkiej przygody i prawdziwej męskiej przyjaźni.
Poleca Remigiusz Maciaszek: https://www.youtube.com/watch?v=ew9lAoQTg38
Wywiad z autorem Johnem Flanaganem: https://www.youtube.com/watch?v=WRc_HQyO_sY


Zachęcam wszystkich uczniów naszej szkoły do korzystania ze strony https://lektury.gov.pl/ . Można tutaj znaleźć lektury z poszczególnych klas, przeczytać je lub wysłuchać. To duża pomoc w samodzielnej nauce. Na stronie dostępne są też dodatkowe materiały. Serdecznie zapraszam do odwiedzin.