Trasa jednodniowej wycieczki po Rakszawie

Basakówka – Potok – Rakszawa Środkowa – Rakszawa Rąbane – Julin

Wycieczke po Rakszawie rozpoczynamy od zabytkowej Kapliczki znajdującej się na Basakówce, przy trasie Łańcut – Leżajsk.Na ścianie pod okapem tej “Kapliczki” wisiała deska lipowa, na której wypisana była “Kronika”. Obecnie tabliczka z “Kroniką” wydarzeń znajduje się w Muzeum w Rzeszowie. Jest to przeważnie wykaz klęsk elementarnych jakie nawiedziły Polskę i Rakszawę. 12 pozycji do 1887 r. dotyczy wyłącznie klęsk ogólnokrajowych, następnie od 1811 do 1887 r. wymieniane są klęski jakie dotknęły Rakszawę. Jedna z pozycji mówi: “Roku Pańskiego 1813 powódź w Rakszawie, stawy zerwało”. Kronika ta liczy 23 pozycje. Ujmuje je w czasie od 1842 do 1887 r.

W odległości 3 km od zabytkowej Kapliczki, na trasie Rakszawa – Żołynia leży Potok. Znajdują się tam pozostałości po parku dworskim założonym w drugiej połowy XVIII wieku. Możemy tu zobaczyć aleję modrzewiową, którą dochodziło się do dworku modrzewiowego. Niestety, w latach sześćdziesiątych XX wieku dworek został rozebrany. W lesie za murowanymi słupami bramy głównej zachowana jest śródleśna aleja topolowa.

Jadąc aleją modrzewiową na północny zachód dojeżdżamy do lasu zwanego Brzeźnik. Stanowi on przedłużenie parku podworskiego. Znajdują się w nim stawy, nad którymi pieczę sprawuje Polski Związek Wędkarski. Po prawej stronie stawów jest polanka, na której postawione zostały dwa pomniki.
Pierwszy z nich – “Trzy Krzyże” stanął w 1981 r. na pamiątkę zwycięstwa Polski nad totalitaryzmem komunistycznym. Drugi – “Krzyż milenijny” został wzniesiony dla uczczenia Jubileuszu Chrześcijaństwa. Poświęcono go 3 maja 2000 roku

Jadąc w kierunku południowym, napotykamy głaz kamienny upamiętniający miejsce, w którym w 1933r. przemawiał Wincenty Witos. Na skwerku przed internatem Zespołu Szkół Tekstylno – Gospodarczych znajduje się pomnik tegoż działacza ludowego.

Jadąc w kierunku przysiółka Rakszawa – Rąbane napotykamy najstarszą w Rakszawie Kapliczkę z 1849r. Znajduje się w niej obraz Matki Bożej Leżajskiej, oraz obraz patrona rolników św. Izydora. W przysiółku Rakszawa – Rąbane znajduje się zabytkowa Karczma z pełnym wyposażeniem.

Kierując się nadal na północ dojeżdżamy do Julina, gdzie rozciąga się wspaniały las, a w nim znajduje się dawny pałacyk myśliwski, niegdyś wchodzący w skład rezydencji Potockich z Łańcuta.