Techniki nauki – nowy cykl edukacyjny TVP VOD

Jak uczyć się w efektywny sposób, szybciej czytać i więcej zapamiętywać? Jak organizować czas i osiągać planowane cele? Jak szybko i łatwo uczyć się języków obcych? Odpowiedzi na te pytania uczniowie znajdą w nowym cyklu edukacyjnym TVP VOD Techniki nauki. Programy prowadzą eksperci, trenerzy i wykładowcy, którzy w przystępny sposób podpowiadają, jak rozwijać i doskonalić jedną z najważniejszych kompetencji XXI wieku umiejętność uczenia się. Projekt to efekt współpracy koncepcyjnej MEN i TVP. Wszystkie odcinki można bezpłatnie obejrzeć na platformie vod.tvp.pl.

Jak uczyć się w efektywny sposób eksperci podpowiadają 

„Techniki nauki” to nowy cykl edukacyjny, który powstał dzięki współpracy Telewizji Polskiej i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ważnym tematem programów jest planowanie oraz dobra organizacja czasu. Nie zabrakło także zagadnień związanych z nauką języków obcych.

„Techniki nauki” – tematy odcinków

Cykl edukacyjny „Techniki nauki” to w sumie 33 odcinki. W pierwszym etapie zaprezentowanych zostało 15 z nich, do końca listopada wyemitowanych będzie kolejnych 18 programów.

W odcinku „Nowoczesne techniki nauki” widzowie poznają narzędzia, które ułatwiają szybszą i efektywniejsza naukę, takie jak: trening mózgu czy techniki pamięciowe. Z kolei w programie „Szybsze czytanie – szybsza nauka” prowadząca podpowiada, że do nauki szybkiego czytania warto używać wskaźnika, obejmować większą partię tekstu jednym spojrzeniem i nie czytać w pozycji leżącej.

Z odcinka poświęconego nauce języków obcych widzowie dowiedzą się m.in., że najważniejsze jest skoncentrowanie się na komunikacji i opanowanie słów z kilku obszarów, takich jak: jedzenie, towarzystwo, transport, części ciała, miejsce zamieszkania, zawód, rodzina, uczucia, cyfry, przymiotniki.

To tylko wybrane tematy poruszane w cyklu „Techniki nauki”. Pełna lista zagadnień odpowiada tytułom poszczególnych odcinków:

 • „Nowoczesne techniki nauki”
 • „Motywacja do nauki”
 • „Jak osiągać cele?”
 • „Organizacja siebie w czasie”
 • „Trening mózgu”
 • „Mnemotechniki – techniki pamięciowe”
 • „Organizacja pracy”
 • „Narzędzia do realizacji zadań”
 • „Notowanie. Mapy myśli”
 • „Sketchnoting”
 • „Planowanie – najlepsza metoda realizacji celów”
 • „Techniki planowania”
 • „Szybkie czytanie – szybsza nauka”
 • „Proste sposoby na szybkie czytanie”
 • „Nauka języków – jak mówić od początku”

Każdy z odcinków trwa ok. 10 minut i kończy się podsumowaniem, w którym widzowie znajdą zestawienie najważniejszych zagadnień poruszanych w programie.

Wszystkie odcinki można obejrzeć bezpłatnie na stronie

https://vod.tvp.pl/website/techniki-nauki,50468816/video

Oferta edukacyjna TVP 

„Techniki nauki” to najnowsza propozycja edukacyjna TVP VOD. Uczniowie i nauczyciele mogą cały czas korzystać z materiałów dostępnych w serwisie  „Szkoła z TVP” https://www.tvp.pl/47304588/szkolaztvp. Znajdą tam zarchiwizowane lekcje, które były emitowane przez TVP wiosną tego roku, a także m.in. quizy sprawdzające wiedzę dla uczniów klas IV-VIII.

W serwisie dostępne są także wyeksponowane w blokach tematycznych treści z portalu TVP VOD, w tym ekranizacje lektur szkolnych, filmy dokumentalne oraz programy edukacyjne, a wśród nich nowości takie jak „E-szkoła nauka” – program edukacyjny Radosława Brzózki.

Zapraszamy do oglądania nowej serii Techniki nauki!

„Diagnoza potrzeb rozwojowych uczniów, w tym czynników ryzyka i czynników chroniących”cz.1

„Diagnoza potrzeb rozwojowych uczniów, w tym czynników ryzyka i czynników chroniących”cz.2

OFERTA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

Kochani Uczniowie !

Koniec roku szkolnego tuż, tuż. Czekają Was decyzje, co do wyboru dalszej ścieżki kształcenia. By Wam pomóc w procesie aplikacyjnym do szkół ponadpodstawowych, podsyłam kilka linków:

1.  Z ofertami kształcenia ponadpodstawowego w powiecie : tu znajdziecie też zbiorcze zestawienia szkół, wraz z stronami internetowymi i szczegółowymi opisami  promocji, rekrutacji oraz oferowanych form kształcenia.

https://www.otouczelnie.pl/artykul/2722/Licea-w-Lancucie

https://www.otouczelnie.pl/artykul/3948/Technika-w-Lancucie

https://podkarpackie.zasadniczeszkolyzawodowe.edubaza.pl/

https://nabor.pcss.pl/lancut/szkolaponadpodstawowa/

http://www.zsn3lancut.pl/index.php/oferta-edukacyjna-2014-2015

2. Na stronie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie pojawi się oferta kształcenia ponadpodstawowego z województwa podkarpackiego.

https://www.ko.rzeszow.pl/dla-dyrektora-i-nauczyciela/dla-dyrektora-i-nauczyciela-komunikaty/zbieranie-informacji-na-temat-oferty-szkol-ponadpodstawowych/

3. Wskazuję także linki do szkół, które wystąpiły bezpośrednio do naszej placówki ze swoją ofertą promocyjną :

www.zstrzeszow.pl

www.zst.lezajsk.pl

Życzę udanych  wyborów – pedagog szkolny

Powodzenia!

Drodzy Rodzice, Uczniowie!

Mija kolejny dzień od zamknięcia szkół i placówek. W Internecie pojawiają się różnego rodzaju „czasoumilacze” i „wypełniacze czasu w dobie pandemii. Ale czy na pewno zaplanowaliśmy wszystko? Zachowanie właściwego rytmu dobowego
i stworzenie planu dnia jest konieczne, aby cieszyć się dobrą kondycją psychiczną jak najdłużej. Czy taki plan posiada Wasza rodzina? W artykule „Nauka z domu – jak zaplanować dzień i nie zwariować” przedstawiono kilka prostych narzędzi, które pomogą zaplanować najbliższe dni!