Drodzy Rodzice i Uczniowie,
Pragniemy poinformować, że nasza szkoła wspólnie z SP Nr 3 w Rakszawie kolejny już raz przystąpiła do Szlachetnej Paczki. W ramach tej akcji udzielana jest pomoc rodzinom, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej z przyczyn od siebie niezależnych. Wybraliśmy wspaniałą rodzinę, która naprawdę zasługuje na naszą pomoc!
Poniżej przedstawiamy opis tej rodziny, który stworzyli opiekujący się nią wolontariusze Szlachetnej Paczki Pani Anna Ruszel i Pani Małgorzata Kożuszek.
To trzyosobowa rodzina rodzina zamieszkująca w powiecie łańcuckim.
Tworzą ją: pani Katia ( 28 lat) i jej dwie córeczki Nadia (8 lat) oraz Masza (2 lata)
Pani Katia sama wychowuje dwie córeczki Nadię i Maszę. Po rozwodzie, wraz ze swoją mamą, tatą i babcią zamieszkała w domu rodzinnym. Żyła spokojnie dużym ukraińskim mieście i pracowała w szkole jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. Bardzo angażowała się w pomoc dzieciom z problemami w nauce. Wybuch wojny diametralnie zmienił jej dotychczasowe życie. Uciekła wraz z córkami do Polski. Dzięki dobremu sercu obcych ludzi ma dach nad głową i pracę. Pracuje ciężko fizycznie. Mimo zmęczenia nigdy nie narzeka. Rodzina utrzymuje się z wynagrodzenia za pracę interwencyjną oraz wsparcia w ramach programu „Rodzina 500 Plus” (łącznie 3360 zł). Po odliczeniu niezbędnych wydatków, w tym żłobka i wyżywienia w szkole – 1540 zł, rodzinie zostaje ok. 607 zł na osobę. Żyją bardzo skromnie. Pani Katia nie załamuje się. Robi wszystko, aby zapewnić swoim dzieciom spokojne i bezpieczne życie. Jest pełna energii. Najbardziej cieszy kobietę czas spędzony z dziećmi- zabawa z nimi, czytanie książek i nieustanne uczenie się języka polskiego. Ma wypożyczone podręczniki i wieczorami przerabia kolejne klasy po polsku. Jest zdeterminowana, aby jej słownictwo polskie było jak najbardziej bogate. Marzy o tym, aby niebawem nostryfikować dyplom i wrócić do wyuczonego zawodu nauczyciela, który kocha. Na razie pracuje fizycznie i jest wdzięczna za to, że spotkała dobrych ludzi, którzy dali jej dach nad głową i pracę. Często jest ciężko, ale nie poddaje się. Walczy o każdy kolejny dzień. Interesuje się terapią pedagogiczną. Lubi pracę z dziećmi, szczególnie tymi, które mają problem dysleksji. W rodzinie czuć miłość i wzajemną życzliwość. Starsza córka jest bardzo samodzielna, często pomaga mamie w opiece nad młodszą siostrzyczką. Rodzina uczy się życia w obcym kraju, z dala od swoich bliskich. Mają tylko siebie.
Kluczowe potrzeby Rodziny:

  1. Żywność – jej zapas odciążyłby skromny budżet rodziny.
  2. Odzież – rodziny nie stać na zakup nowych ciepłych ubrań. Te, które mają dostali po innych.
  3. Drukarka -jest ważną potrzebą przy nauce języka polskiego oraz jako pomoc w wyuczonej pracy zawodowej kobiety, która ma zamiar podjąć pracę pedagogiczną.

Jak co roku każdej klasie zostanie przydzielone zadanie do wykonania w ramach tworzenia naszej szkolnej paczki. Wszystkie sugestie przekażą wychowawcy. Nauczyciele poprzez zbiórkę pieniędzy zakupią między innymi odzież, obuwie oraz drukarkę, o których jest mowa w kluczowych potrzebach.
Wszystkie osoby, które chcą jeszcze wspomóc naszą akcję proszone są o kontakt z koordynatorami szkolnej akcji.

Dobro się mnoży, gdy się je dzieli!
Szkolni koordynatorzy akcji Wolontariusze Szlachetnej Paczki
Małgorzata Kożuszek i Katarzyna Bartman