1200 szkół z całej Polski-w tym nasza placówka- otrzymało bezpłatne czujniki smogu i tablice LED do wyświetlania wyników pomiarów w ramach projektu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej. Dane zbierane przez czujniki są na bieżąco przesyłane do centralnego serwera i uśredniane w 5-minutowych okresach pomiarowych. W pobliżu placówki aktualny odczyt jest widoczny dla społeczności szkolnej i mieszkańców miejscowości, dzięki zainstalowanej na budynku tablicy informacyjnej – wyświetla się na niej  aktualna wartość stężenia pyłu PM2,5 na zewnątrz szkoły. Dane są  także prezentowane na stronie esa.nask.pl.

   Dzisiaj, wcześnie rano, uczniowie klasy 8 sprawdzili stan jakości powietrza wokół naszej szkoły i z zadowoleniem uśmiechnęli się na widok zielonej barwy, która oznacza, że możemy bezpiecznie oddychać.