Nasza szkoła zgłosiła swoje uczestnictwo w kampanii społecznej „Powstanie Warszawskie. Nieznane hiSTOrie”. Zachęca ona do wspólnego odbudowywania historii. Prowadzi ją Arolsen Archives w związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. W zasobach Arolsen Archives – wśród 2,5 tys. zachowanych depozytów, czyli rzeczy osobistych zabieranych przez Niemców więźniom obozów koncentracyjnych – znajduje się sto depozytów osób wywiezionych z Warszawy w trakcie powstania. Celem realizowanej kampanii społecznej jest odtworzenie stu historii ofiar niemieckich nazistowskich prześladowań – na podstawie zachowanych dokumentów, pamiątek i wspomnień bliskich.
W ramach tego projektu poszukujemy krewnych Wiesławy Środki, która urodziła się 12 grudnia 1927 w Warszawie. Podczas zatrzymania przez gestapo była uczennicą. Od 11 sierpnia 1944 r. przebywałą w obozach koncentracyjnych w Ravensbruck, Neuengamme oraz Bergen-Belsen. Wyzwolenia doczekała w tym ostatnim. Arolsen Archives przesłało nam skany jej dokumentów z obozów oraz zdjęcie jej osobistej rzeczy. Dla potomnych w depozytach archiwum czeka jej zegarek, który miała przy sobie podczas zatrzymania….
Mamy nadzieję, że za jakiś czas uda nam się rozwiązać tą zagadkę… Wiemy, że czeka nas dużo pracy.
Chętne osoby, które lubią szukać wielu informacji, osoby z pasją- uczniowie, ich rodzice i nauczyciele proszeni są o kontakt z koordynatorem tej akcji p. Małgorzatą Kożuszek i panią Katarzyną Bartman. Razem na pewno damy radę.