9 czerwca 2022 r. w naszej szkole miał miejsce pokaz eksperymentów chemicznych, której autorami byli uczniowie najstarszej klasy w szkole. Efekty swojej pracy przedstawili młodszym kolegom, którzy jeszcze z chemią nie mają nic wspólnego – czyli klasom 4 i 5. Uczestników pokazu powitali Kinga i Mateusz przebrani za Marię Skłodowską –Curie i jej męża Piotra. To oni byli prowadzącymi widowisko i jednocześnie sami prezentowali własne doświadczenia. Uczestnicy mieli okazję oglądać nadzwyczajne doświadczenia chemiczne a wśród nich: egipskie węże, chemiczny ogród, ciecz niutonowską, wulkan, kolorowe ognie.
Na koniec, szalony naukowiec – Kamil zaprezentował wybuchową reakcję z nadtlenkiem wodoru i kryształami KMnO4. Od razu obserwowaliśmy energiczny proces rozkładu perhydrolu. Z kolby buchnął strumień białego dymu pary wodnej a reakcja tak spodobała się dzieciom, że konieczne było powtórzenie wybuchowego doświadczenia.
Pokaz ten był podsumowaniem innowacji pedagogicznej pod nazwą ,,Fizyka i chemia –siostry dwie”. W ramach tej innowacji uczniowie od początku roku szkolnego brali udział w programie edukacyjnym ,,Być jak Ignacy’, zdobywając punkty za działania. Jednocześnie świętowaliśmy ,,Dzień Chemika’ obchodzony corocznie w pierwszą niedzielę czerwca.

Więcej zdjęć tutaj – Pokaz chemiczny