W dniach od 26 czerwca do 07 lipca 2023 roku odbędzie się w Rakszawie pierwsza edycja półkolonii językowej organizowanej w ramach programu TEIP, czyli Teaching English in Poland (nauczanie angielskiego w Polsce). Jest to jedyna taka forma wakacyjnej nauki języka na Podkarpaciu, a szósta w Polsce. Dzięki współpracy Wójta Gminy Rakszawa – p. Jacka Szubarta, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stefana Mierzwy w Rakszawie oraz Fundacja Kościuszkowska Polska – the Kościuszko Foundation Poland (której założycielem był Patron Szkoły – Stefan Mierzwa) i możliwym stało się zorganizowanie przedsięwzięcia w skali międzynarodowej. Jest to ogromny prestiż dla naszej placówki i Rakszawy. Zajęcia prowadzone będą przez rodowitych Amerykanów – nauczycieli wolontariuszy. Będą nimi: Celina Bigio, Mark Rudnicki, Rachel Lidell, Samanatha Carr,Julia Skarzynska, Isabella Bigio, Dominik Rudnicki i Filip Rudnicki.
Celem półkolonii jest podniesienie kompetencji językowych i komunikacyjnych uczniów w zakresie języka angielskiego jak również kompetencji osobistych, kulturowych i społecznych.
Po przybyciu do naszego kraju goście mieli możliwość zobaczyć dawną posiadłość Potockich – Julin.

Więcej zdjęć tutaj – Wizyta w Julinie

Pierwsza edycja półkolonii językowej w Rakszawie – 26.06.2023 r.

W dniu 26 czerwca 2023 roku rozpoczęliśmy półkolonię językową organizowaną w ramach programu TEIP, czyli Teaching English in Poland (nauczanie angielskiego w Polsce).
Pierwszego dnia odbyły się zajęcia zapoznawcze, poznaliśmy rejony geograficzne Stanów Zjednoczonych oraz przygotowaliśmy kolaże z wycinków z gazet dotyczące naszych zainteresowań.
Po obiedzie część obozowiczów udała się na boisko, gdzie poznaliśmy grę „kickball”, natomiast pozostali wykonywali piękną biżuterię. Po zakończonej zabawie, wszyscy udali się do domów.

Więcej zdjęć tutaj – 26.06.2023 r.

Pierwsza edycja półkolonii językowej w Rakszawie – 27.06.2023 r.

Dzisiaj uczniowie mieli możliwość upieczenia przepysznych ciasteczek z masłem orzechowym. Poznali również ciekawostki o jednym z ważniejszych miast w Stanach Zjednoczonych – Nowym Jorku. Przed południem zapoznali się z twórczością współczesną w USA, a następnie mieli odwzorować fragment tego dzieła. Po obiedzie czekały na uczestników jeszcze następujące atrakcje: gra frisbee, koszykówka, siatkówka oraz rysunek reżyserski.

Więcej zdjęć tutaj – 27.06.2023 r.

Pierwsza edycja półkolonii językowej w Rakszawie – 28.06.2023 r.

Dzisiaj uczniowie zagrali w grę Jeopardy o amerykańskich ciekawostkach. Poznali również instrumentalny cover amerykańskiej piosenki pop oraz interesujące fakty o Waszyngtonie. Wykonywali również komiksy. Po obiedzie uczestniczyli w szeregu ciekawych gier. Następnie obejrzeli film o Spidermanie. Największą atrakcją było rzucanie balonów wypełnionych wodą. Nauczyciele zwiedzili także Muzeum Skansen Zagroda w miejscowości Markowa.

Więcej zdjęć tutaj – 28.06.2023 r.

Pierwsza edycja półkolonii językowej w Rakszawie – 29.06.2023 r.

Dzisiaj uczniowie nauczyli się popularnych tańców pochodzących ze Stanów Zjednoczonych. Następnie poznali ciekawostki o Chicago oraz znanych mieszkańców tego miasta. Napisali również pocztówkę z podróży po „Wietrznym Mieście”. Na kolejnych zajęciach uczestnicy pracowali w grupach i stworzyli własne gry planszowe. Po południu kontynuowali oglądanie filmu z poprzedniego dnia. Następnie grali w znaną w Stanach Zjednoczonych drużynową grę. Na zakończenie uczestniczyli w zabawie pod nazwą „Gorące krzesła”.

Więcej zdjęć tutaj – 29.06.2023 r.

Pierwsza edycja półkolonii językowej w Rakszawie – 30.06.2023 r.

Dzisiaj uczniowie przygotowali ciasto na poniedziałkowe pieczenie „Apple pie”. Następnie wykonywali dekoracje na Święto Niepodległości. Na kolejnych zajęciach przypomnieli sobie fakty o już poznanych miastach oraz zaśpiewali piosenkę „This Land is your Land”. Na ostatnich zajęciach kontynuowali prace przy grach planszowych.
Po południu na uczestników czekało mnóstwo atrakcji: oglądanie filmu, wykonywanie bransoletek, gry karciane, gry komputerowe i siatkówka.

30.06.2023 roku organizatorów półkolonii językowej i nauczycieli – wolontariuszy odwiedził także Prezes Fundacji Kościuszkowskiej pan Marek Skulimowski.

Więcej zdjęć tutaj – 30.06.2023 r.

Pierwsza edycja półkolonii językowej w Rakszawie – 01.07.2023 r.

01.07.2023 r. nauczyciele – wolontariusze zwiedzili: Muzeum – Zamek, Powozownię, Storczykarnię i Synagogę w Łańcucie.

Więcej zdjęć tutaj – 01.07.2023 r.

PÓŁKOLONIA JĘZYKOWA – WYCIECZKA DO KRAKOWA.

02.07.2023 R. NASI WOLONTARIUSZE TEIP MIELI MOŻLIWOŚĆ ZWIEDZENIA NAJCIEKAWSZYCH ZAKĄTKÓW KRAKOWA. DZIĘKI NASZEJ WSPÓŁPRACY I PRZYJAŹNI Z SĄSIEDNIM OBOZEM Z TEGO PIĘKNEGO MIASTA POZNALIŚMY ŚWIETNYCH MIŁOŚNIKÓW HISTORII, KTÓRZY OPROWADZILI NAS PO STOLICY MAŁOPOLSKI. ZOBACZYLIŚMY KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEJ ANNY, UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI, WAWEL, SMOKA WAWELSKIEGO, BRAMĘ FLORIAŃSKĄ, KOŚCIÓŁ MARIACKI, SUKIENNICE, RYNEK KRAKOWSKI. PÓŹNIEJ ZJEDLIŚMY PYSZNY OBIAD, KTÓRY DODAŁ NAM SIŁ NA POZOSTAŁĄ CZĘŚĆ DNIA, CZYLI ZAKUPY. ZADOWOLENI I SZCZĘŚLIWI WRÓCILIŚMY DO RAKSZAWY, ABY PONOWNIE SPOTKAĆ SIĘ Z UCZESTNIKAMI PÓŁKOLONII PODCZAS KOLEJNYCH DNI ZABAWY I PRZYGÓD Z JĘZYKIEM ANGIELSKIM.

Więcej zdjęć tutaj – 02.07.2023 r.

Pierwsza edycja półkolonii językowej w Rakszawie – 03.07.2023 r.

Dzisiaj uczniowie wykonali ciasto „Apple pie”. Następnie przypomnieli sobie najważniejsze informacje o Waszyngtonie oraz o Dniu Niepodległości obchodzonym w Stanach Zjednoczonych 4 lipca. Na kolejnych zajęciach nauczyli się śpiewać hymn Stanów Zjednoczonych Ameryki „The Star-Spangled Banner”. Po południu na uczestników czekało mnóstwo atrakcji: gra w baseball, gry karciane, nauka gry na keyboardzie oraz zabawa na wykonanych przez uczniów grach planszowych. Dzień zakończył się zabawą w kółku z piłką.

Więcej zdjęć tutaj – 03.07.2023 r.

Pierwsza edycja półkolonii językowej w Rakszawie – 04.07.2023 r.

Dzisiaj uczestnicy odwiedzili Ośrodek Garncarski w Medyni Głogowskiej. Poznali tam historię garncarstwa na tym terenie oraz sposób wytwarzania naczyń w dawnych czasach. Następnie wykonali własne naczynia i rzeźby z gliny oraz przy pomocy specjalistów: wazony, miski, kubki. Po powrocie odpoczywali na łonie natury. Celebrowali Święto Niepodległości, które dzisiaj obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych. Piekli na ogniu pianki, śpiewali piosenki oraz grali w różnorodne gry.

Natomiast nasi goście (nauczyciele-wolontariusze) mieli możliwość nauczyć się lepienia pierogów.

Więcej zdjęć tutaj – 04.07.2023 r.

Pierwsza edycja półkolonii językowej w Rakszawie – 05.07.2023 r.

Dzisiejszy dzień zaczęliśmy od zabawy w podchody. Następnie zagraliśmy w „Państwa, Miasta” w języku angielskim. Na następnych zajęciach poznaliśmy miasto Las Vegas, które słynie z hazardowego życia. Poznaliśmy znane karciane gry. Na kolejnych zajęciach kończyliśmy wykonywanie komiksów. Po południu zagraliśmy w grę „Bingo”, „Światło zielone-czerwone”, frisbee oraz zabawę w kole.

Więcej zdjęć tutaj – 05.07.2023 r.

Pierwsza edycja półkolonii językowej w Rakszawie – 06.07.2023 r.

Dzisiejszy dzień zaczęliśmy na słodko, przygotowując rice crispy treats. Następną atrakcją były gry: kalambury oraz skojarzenia. Pozostając w tematyce słodkości, zbudowaliśmy wieżę przy pomocy pianek oraz wykałaczek. Po południu czekało na nas mnóstwo atrakcji. Na początku zagraliśmy w koszykówkę oraz siatkówkę. Następnie uwolniliśmy wodzę fantazji, barwiąc koszulki na różnorodne kolory. Po czym nastąpiła najważniejsza atrakcja – walka na wodne balony.

Więcej zdjęć tutaj – 06.07.2023 r.

Pierwsza edycja półkolonii językowej w Rakszawie – Wizyta p. Małgorzaty Iwanickiej z Radia Rzeszów – 06.07.2023 r.

06.07.2023 r. p. Małgorzata Iwanicka z Polskiego Radia Rzeszów nagrała materiał o półkolonii językowej w Rakszawie.

Więcej zdjęć tutaj – Wizyta p. M. Iwanickej z Radia Rzeszów

Polskie Radio Rzeszów o obozie językowym w Rakszawie

Materiał przygotowany przez panią Małgorzatę Iwanicką z Radia Rzeszów można wysłuchać tutaj – Obóz językowy w Rakszawie.

Pierwsza edycja półkolonii językowej w Rakszawie – Nauczyciele – wolontariusze na warsztatach tkackich w Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie – 06.07.2023 r.

Pierwsza edycja półkolonii językowej w Rakszawie -Time to say goodbye – 07.07.2023 r.

Ostatni dzień półkolonii zaczęliśmy od rozgrywek sportowych, wykonywania bransoletek, zawieszek do kluczy oraz gier karcianych.
Najważniejszym punktem tego dnia było uroczyste zakończenie dwutygodniowej przygody. Przybyli na nie zaproszeni goście: Zastępca Wójta Gminy Rakszawa – p. Łukasz Łuszczko, Przewodniczący Rady Gminy Rakszawa – p. Marcin Bardjan oraz rodzice uczestników półkolonii. Największym zaskoczeniem było przekazanie na ręce Pani Dyrektor Doroty Sońskiej-Jagusztyn listu gratulacyjnego od Pierwszej Damy – Pani Agaty Kornhauser-Duda. Wręczone zostały także podziękowania dla wolontariuszy, kierowników, wychowawców oraz wszystkich zaangażowanych osób. Na koniec uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa w zajęciach. Dzień zakończyliśmy zabawą: śpiewem i tańcem.
DZIĘKI POMOCY I ZAANGAŻOWANIU WÓJTA GMINY RAKSZAWA – PANA JACKA SZUBARTA, MŁODZIEŻ (52 OSOBY) Z NASZYCH SZKÓŁ MIAŁA MOŻLIWOŚĆ UCZESTNICZENIA W WARSZTATACH JĘZYKOWYCH NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE.
Do zobaczenia za rok!

Więcej zdjęć tutaj – 07.07.2023 r.

Treść listu, który do Organizatorów i Uczestników półkolonii językowej w Rakszawie skierowała Pierwsza Dama – Pani Agata Kornhauser-Duda.

08.07.2023 r. nauczyciele-wolontariusze zwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce.

Więcej zdjęć tutaj – 08.07.2023 r.

09.07.2023 R. NAUCZYCIELE-WOLONTARIUSZE ZWIEDZILI MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM
AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY W OŚWIĘCIMIU.

Więcej zdjęć tutaj – 09.07.2023 r.

10.07.2023 r. nauczyciele-wolontariusze ponownie odwiedzili Kraków.

Więcej zdjęć tutaj – 10.07.2023 r.

Podziękowanie dyrektora szkoły – p. Doroty Sońskiej – Jagusztyn

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!

W dniu 7 lipca 2023 roku dobiegła końca półkolonia językowa zorganizowana przez Szkołę Podstawową Nr 2 im. Stefana Mierzwy w Rakszawie we współpracy z Wójtem Gminy Rakszawa w ramach programu „ Teaching English in Poland” prowadzonego przez Fundację Kościuszkowską z Nowego Jorku, która trwała  tak naprawdę od 23 czerwca 2023 r. (dzień przylotu wolontariuszy do Krakowa) do 11 lipca 2023 r (dzień wylotu wolontariuszy). Było to niezwykłe wydarzenie i  przyniosło nam wiele niezapomnianych chwil, radości i nauki.

Podczas obozu TEIP, nasi nauczyciele-wolontariusze z USA wykorzystywali różne formy zabawy, aby nauczać języka angielskiego uczestników obozu. Od gier i konkursów po projekty grupowe, tworzyli dynamiczne i interaktywne środowisko nauki. Każdego dnia były organizowane zajęcia, które rozwijały umiejętności komunikacyjne, słownictwo i gramatykę. Nie tylko uczyli  języka angielskiego, ale również odkrywali różne aspekty kultury i tradycji amerykańskiej.

TO OGROMNE PRZEDSIĘWZIĘCIE NIE BYŁOBY MOŻLIWE, GDYBY NIE WIELKIE ZAANGAŻOWANIE WÓJTA GMINY RAKSZAWA  – PANA JACKA SZUBARTA. ZAANGAŻOWANIE NIE TYLKO Z RAMIENIA INSTYTUCJI , ALE TAKŻE JAKO OSOBY PRYWATNEJ, KTÓREMU CHCIAŁABYM BARDZO SERDECZNIE PODZIĘKOWAĆ W IMIENIU 52 UCZNIÓW Z WSZYSTKICH SZKÓŁ Z TERENU GMINY RAKSZAWA ZA MOŻLIWOŚĆ UCZESTNICTWA W TAK NIEZWYKŁYM PRZEDSIĘWZIĘCIU. DZIĘKUJĘ ZA OTWARTOŚĆ I ROZUMIENIE POTRZEB MŁODYCH LUDZI.

 Chciałbym również z serca podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do jego sukcesu. W szczególności pragnę wyrazić naszą ogromną wdzięczność:

            NAUCZYCIELOM-WOLONTARIUSZOM Z USA:  CELINA BIGIO, RACHEL LIDELL, SAMANATHA CARR, JULIA SKARZYNSKA, MARK RUDNICKI, FILIP RUDNICKI, DOMINIK RUDNICKI, ISABELLA BIGIO.                                                                                                                                                  

Ich wiedza, doświadczenie i entuzjazm nie tylko przyczyniły się do pogłębienia umiejętności z   języka angielskiego, ale również wpłynęły na nasze spojrzenie na świat. Dziękujemy za ich pasję, cierpliwość i za to, że byli prawdziwymi przyjaciółmi dla naszych dzieci.

Zespołowi organizacyjnemu, który poświęcił wiele godzin swojego czasu i wysiłku, aby dopilnować każdego szczegółu  i zapewnić, że półkolonia TEIP była nie tylko edukacyjna, ale także przyjazna i pełna radości. Ich zaangażowanie i zaufanie sprawiły, że nasze przedsięwzięcia było niezwykłym przeżyciem dla wszystkich uczestników.                                    

DZIĘKUJĘ KOORDYNATOROM PÓŁKOLONII:

PANI ANNIE MICHNO- NAUCZ. SP2  R-WA I PANI MAŁOGORZACIE JAGUSZTYN – NAUCZ. SP3 R-WA; PANI DOMINICE MROCZKA  -PRACOW. GMINY RAKSZAWA ,

 PANIOM WYCHOWAWCZYNIOM: ANNIE KIC- NAUCZ. SP 2 R-WA, BEACIE WOLANIK- NAUCZ. SP 3 R-WA, KATARZYNIE DEC – NAUCZ. ZSPIP NR 1 R-WA,

PANU BERNARDOWI KUSZAJOWI – KIER. SCHRONISKA MŁODZIEŻOWEGO,  SANDRZE GOLUBIEWSKIEJ – STAŻYSCE  SP2 R-WA, RAFAŁOWI NOWAKOWI – NAUCZ. SP2 R-WA, GRZEGORZOWI STOPYRZE – PRAC. GMINY RAKSZAWA,

         PRACOWNIKOM OBSŁUGI SZKÓŁ:  SP2 R-WA, ZSTG R-WA ORAZ SCHRONISKA MŁODZIEŻOWEGO W R-WIE.

Jestem zaszczycona, że mogłam z Państwem współpracować.

          DARCZYŃCOM, którzy wsparli nasze przedsięwzięcie. Dzięki Waszej hojności i oddaniu mogliśmy zrealizować naszą wizję i stworzyć niezapomniane doświadczenie dla tych wspaniałych dzieci.

    KOCHANE DZIECI, jesteśmy dumni z Waszego zaangażowania i determinacji podczas tego obozu. Wasza chęć nauki, otwartość i wzajemne wsparcie uczyniły naszą wspólną podróż niezapomnianą. Mam nadzieję, że nie tylko zdobytą wiedzę i umiejętności zabierzecie ze sobą, ale również niezapomniane wspomnienia, znajomości, przyjaźnie.

 Niech to, czego nauczyliście się podczas obozu TEIP, będzie fundamentem waszej przyszłej nauki i rozwoju.

Dziękuję Wam wszystkim za wspaniałe wspomnienia i doświadczenia. Życzę samych sukcesów i spełnienia marzeń. Pamiętajcie, że nauka języków obcych może otworzyć przed wami drzwi do całego świata.

Dziękuję i gratuluję  wszystkim uczestnikom obozu TEIP!

Wesołych wakacji!!!

                                                                                         Dorota Sońska – Jagusztyn

                                      Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Stefana Mierzwy w Rakszawie