W dniach od 27 czerwca do 10 lipca 2024 roku odbędzie się w Rakszawie druga edycja półkolonii językowej organizowanej w ramach programu TEIP, czyli Teaching English in Poland (nauczanie angielskiego w Polsce). Jest to druga taka forma wakacyjnej nauki języka na Podkarpaciu, a dziewiąta w Polsce. Dzięki współpracy Wójta Gminy Rakszawa – p. Janusza Krupczaka, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stefana Mierzwy w Rakszawie oraz Fundacja Kościuszkowska Polska – the Kościuszko Foundation Poland (której założycielem był Patron Szkoły – Stefan Mierzwa) możliwym stało się zorganizowanie przedsięwzięcia w skali międzynarodowej. Jest to ogromny prestiż dla naszej placówki i Rakszawy. Zajęcia prowadzone będą przez rodowitych Amerykanów – nauczycieli wolontariuszy. Będą nimi: Celina Bigio, Jullian Duffy, Lauren Silfen, Lisa R. Plas, Bernadeta Kaleta, Sage Lahti-Lidzbarski, Evan Stanley, Bella Bigio
Celem półkolonii jest podniesienie kompetencji językowych i komunikacyjnych uczniów w zakresie języka angielskiego jak również kompetencji osobistych, kulturowych i społecznych.
Po przybyciu do naszego kraju goście mieli możliwość odwiedzić Ośrodek Garncarski w Medyni Głogowskiej. W trakcie wizyty dowiedzieli się, jak żyli mieszkańcy Medyni i okolicznych wsi oraz poznali bogatą historię garncarstwa w regionie. Wolontariusze mieli także okazję spróbować swoich sił w tworzeniu ceramiki, co dostarczyło im wielu niezapomnianych wrażeń. To wyjątkowe wydarzenie umocniło więzi międzykulturowe i promowało tradycje lokalne.

Więcej zdjęć tutaj – 26.06.2024 r.

Druga edycja półkolonii językowej w Rakszawie – 27.06.2024 r.

W dniu 27 czerwca 2024 roku rozpoczęliśmy półkolonię językową organizowaną w ramach programu TEIP, czyli Teaching English in Poland (nauczanie angielskiego w Polsce).
Po części oficjalnej uczestnicy zostali podzieleni na 3 grupy: A, B i C. Każda z tych grup odbywała zajęcia w poszczególnych klasach z nauczycielami z Ameryki Północnej. Dzieci miały możliwość wysłuchania pięknych utworów muzycznych, zapoznania się ze wszystkimi stanami znajdującymi się w USA, a także próbowały swoich sił w zaprezentowaniu się na forum grupy w języku angielskim. Po wspólnym obiedzie młodzież została podzielona na dwie grupy i zamiennie uczestniczyli w zajęciach sportowych i nauce szycia. Za pomocą igły i nitki łączyły ze sobą różne materiały. Dzień zakończył się spotkaniem na sali teatralnej.

Więcej zdjęć tutaj – 27.06.2024 r.

Druga edycja półkolonii językowej w Rakszawie – 28.06.2024 r.

Druga edycja półkolonii językowej w Rakszawie – 28.06.2024 r.
Drugiego dnia obozu językowego uczestnicy uczyli się o znanych Włochach w Ameryce. Na pierwszych zajęciach mieli możliwość wysłuchania pięknych utworów Franka Sinatry. Następnie przeszli do kuchni, gdzie zrobili włoską pizzę, którą ze smakiem skonsumowali. Kolejne zajęcia dotyczyły wyszukiwania informacji na temat stanów w USA i wymiany tych informacji na forum grupy. Po obiedzie młodzież brała udział w różnych aktywnościach na boisku szkolnym. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zawody w nalewaniu wody do rury PCV. Wygrywał ten zespół, który szybciej napełnił rurę. Dzień tradycyjnie zakończył się wspólnym spotkaniem na sali teatralnej.

Więcej zdjęć tutaj – 28.06.2024 r.

Druga edycja półkolonii językowej w Rakszawie – 29.06.2024 r. – wizyta w Łańcucie

29.06.2024 r. nauczyciele – wolontariusze zwiedzili: Muzeum – Zamek, Powozownię, Storczykarnię w Łańcucie.

Więcej zdjęć tutaj – 29.06.2024 r.

Druga edycja półkolonii językowej w Rakszawie – 30.06.2024 r. – wizyta w Julinie i Brzeźniku

30.06.2024 r. nauczyciele – wolontariusze zwiedzili: Pałac myśliwski w Julinie wraz z otaczającym go parkiem leśnym oraz Brzeźnik.

Więcej zdjęć tutaj – 30.06.2024 r.

Druga edycja półkolonii językowej w Rakszawie – 01.07.2024 r.

W kolejnym dniu półkolonii uczniowie uczyli się o Meksykanach i Hiszpanach mieszkających w USA. Zostali zapoznani ze stanami, które Ci zamieszkują najliczniej. Mieli również możliwość zrobienia meksykańskiego sosu salsa i taco, które następnie skonsumowali. Uczestnicy słuchali również muzyki Seleny Quintanilla-Perez. Oglądali także popularne meksykańskie tańce ludowe Po obiedzie młodzież została podzielona na 4 grupy. Każda z nich uczestniczyła w innych zajęciach. Pierwsza brała udział w zawodach sportowych na sali gimnastycznej, druga malowała, trzecia grała w gry planszowe, a czwarta tworzyła meksykańską piniatę. Dzień tradycyjnie zakończył się wspólnym spotkaniem na sali teatralnej.

Więcej zdjęć tutaj – 01.07.2024 r.

Druga edycja półkolonii językowej w Rakszawie – 02.07.2024 r.

Czwartego dnia obozu językowego TEiP w Rakszawie uczniowie uczyli się o Irlandczykach w USA. W ramach zajęć plastycznych tworzyli koniczyny na szczęście. Na zajęciach językowych grali w irlandzkie BINGO, a na zajęciach technicznych, z przyniesionych wcześniej materiałów do recyklingu, tworzyli pułapkę na irlandzkiego krasnoludka. Po obiedzie młodzież brała udział w różnych aktywnościach min. uczyli się podstawowych kroków cheerleadingu, dekorowali wczoraj wykonane piniaty i integrowali się podczas wspólnych zabaw w kole.

Więcej zdjęć tutaj – 02.07.2024 r.

Druga edycja półkolonii językowej w Rakszawie – 02.07.2024 r. – wizyta w Domu Chleba i GOKiC-u w Rakszawie

2 lipca 2024 r. nauczyciele – wolontariusze z USA odwiedzili Dom Chleba w Rakszawie, gdzie poznali tajniki wypieku pieczywa. Mieli także okazję odwiedzić powstającą piekarnię p. Arkadiusza Kota. Goście zakupili lokalne pieczywo, które jak sami stwierdzili ma wyjątkowy smak.
Następnie udali się na zajęcia do Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie, gdzie poznali lokalne rzemiosło. Pani Dyrektor Agnieszka Rzepka przedstawiła zagranicznym gościom historie związane z lokalnymi tradycjami, a pani Teresa Janas za przeprowadziła warsztaty.

Więcej zdjęć tutaj – 02.07.2024 r. (Dom Chleba i GOKIC Rakszawa)

Druga edycja półkolonii językowej w Rakszawie – 03.07.2024 r.

Podczas piątego dnia obozu językowego uczniowie dowiedzieli się jak, kiedy i gdzie w Ameryce Północnej pojawili się Afrykanie. Młodzież poznała takie osoby jak: Oprah Winfrey, Barack Obama, Stevie Wonder czy też Martin Luther King Jr. i jego słynny cytat: „I have a dream”. Na kolejnych zajęciach poruszony został temat jak ważne dla Afrykanów są ich włosy. Tradycyjnie po obiedzie na uczniów czekały rozmaite aktywności. Na pierwszych zajęciach grano we frisbee, na drugich tańczono do afrykańskich przebojów, a na kolejnych- ostatnich malowano farbami po przepięknych białych kamieniach.

Więcej zdjęć tutaj – 03.07.2024 r.

Druga edycja półkolonii językowej w Rakszawie (4th OF JULY INDEPENDENCE DAY) – 04.07.2024 r.

Każdego 4 lipca w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest Dzień Niepodległości, uznawany za najważniejszy dzień roku. Jest to dzień symbolizujący wolność i niezależność kraju. Tego dnia Amerykanie hucznie celebrują rocznicę przyjęcia Deklaracji Niepodległości w 1776 roku.
WE WISH YOU A VERY HAPPY INDEPENDENCE DAY. HAPPY 4TH OF JULY!

Druga edycja półkolonii językowej w Rakszawie – 04.07.2024 r.

W Stanach Zjednoczonych dzień 4 lipca lipca to jedno z najważniejszych świąt narodowych. Amerykanie świętują go hucznie i radośnie. Budynki publiczne i prywatne domy ozdabiane są flagami państwowymi oraz dekoracjami w narodowych barwach. W całym kraju odbywają się liczne parady, koncerty i festyny oraz pokazy fajerwerków. Nasi wolontariusze również przygotowali dla dzieci zabawy, które w ten dzień królują na amerykańskich podwórkach, ulicach i placach zabaw. Uczniowie brali udział w turnieju piłki nożnej, bitwie na balony z wodą, zabawie „Drin drin drop”, malowaniu koszulek farbą oraz robieniu drobnych słodkości z herbatników i pianki. Uczestnicy półkolonii na lunch zjedli pyszne bułki z kiełbasą. Dzień upłynął wszystkim na wyśmienitej zabawie.

Więcej zdjęć tutaj – 04.07.2024 r.

Półkolonia językowa – 04.07.2024 r. – wizyta w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej

4 lipca 2024 r. nauczyciele – wolontariusze z USA odwiedzili Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Mogli poznać historię Józefa i Wiktorii Ulmów i ich siedmiorga dzieci oraz innych Polaków, którzy podczas okupacji niemieckiej podjęli się pomocy Żydom.

Więcej zdjęć tutaj – 04.07.2024 r. – wizyta w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej

Półkolonia językowa – 05.07.2024 r. -wizyta w Rzeszowskich Piwnicach: Podziemnej Trasie Turystycznej

5 lipca 2024 r. nauczyciele – wolontariusze z USA odwiedzili Podziemną Trasę Turystyczną w Rzeszowie. Prawie 400-metrowa trasa obfituje w różnorodne wątki, opowieści i tematy. Motywem przewodnim jest oczywiście historia Rzeszowa i jego mieszkańców.

Więcej zdjęć tutaj – 05.07.2024 r. – wizyta w Rzeszowskich Piwnicach

Druga edycja półkolonii językowej w Rakszawie – 05.07.2024 r.

Kolejnego dnia obozu językowego uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, kiedy w Ameryce pojawili się pierwsi Japończycy oraz Chińczycy. Dzieci zapoznały się z kulturą tych obu krajów oraz jak jest ona celebrowana w Stanach Zjednoczonych. Uczestnicy malowali japońskie drzewka, składali origami, poznali chiński kalendarz, a także ćwiczyli podstawowe ruchy karate.

Więcej zdjęć tutaj – 05.07.2024 r.

Półkolonia językowa – 06.07.2024 r. -wizyta w Lublinie

6 lipca 2024 r. nauczyciele – wolontariusze z USA zwiedzili Lublin.

Więcej zdjęć tutaj – 06.07.2024 r. (część I) i 06.07.2024 r. (część II)

Półkolonia językowa – 07.07.2024 r. – wizyta w Przemyślu i Krasiczynie

7 lipca 2024 r. nauczyciele – wolontariusze z USA zwiedzili Przemyśl i Krasiczyn.

Więcej zdjęć tutaj – 07.07.2024 r.

Druga edycja półkolonii językowej w Rakszawie – 08.07.2024 r.

Dzisiejszego dnia obozu językowego podczas zajęć z wolontariuszami uczniowie poznali kulturę, obyczaje oraz historię rdzennej ludności Ameryki. Dzieci dowiedziały się, co działo się z plemionami Indian w czasie kolonizacji Europejczyków, jak dzisiaj funkcjonują oraz czym są rezerwaty dla rdzennych Amerykanów. Uczniowie robili tipi z papieru, bawili się w tradycyjną indiańską grę, uczestniczyli w zabawach ruchowych oraz muzycznych. Podczas zajęć uczestników oraz wolontariuszy odwiedziła pani Małgorzata Iwanicka – redaktorka z Radia Rzeszów. Dzieci miały okazję podzielić się swoimi wrażeniami z półkolonii.

Więcej zdjęć tutaj – 08.07.2024 r.

Druga edycja półkolonii językowej w Rakszawie – 08.07.2024 r.

Dzisiaj uczniowie oraz wolontariusze odwiedzili Muzeum – Zamek w Łańcucie. Zwiedzili Centrum Nauki i Edukacji w budynku dawnej Oranżerii, zagrali w grę terenową na terenie ogrodów zamkowych oraz uczestniczyli w zajęciach plastycznych. Na sam koniec wycieczki wszyscy zjedli przepyszne lodu w Storczykarni, po czym udali się z powrotem do Rakszawy.

Więcej zdjęć tutaj – 09.07.2024 r.

Zapraszamy do wysłuchania audycji w Polskim Radiu Rzeszów nt. półkolonii językowej TEIP.

Nagranie dostępne tutaj – Wolontariusze z Ameryki Północnej uczą angielskiego w Rakszawie

Druga edycja półkolonii językowej w Rakszawie – Zakończenie obozu językowego – 10.07.2024 r.

Ostatniego dnia obozu językowego – podczas zajęć z wolontariuszami – uczniowie doskonalili używanie języka angielskiego poprzez różnorodne gry i zabawy językowe. Ponadto wykonali gwatemalskie lalki z włóczki – „worry dolls”. Po obiedzie nastąpiło uroczyste zakończenie obozu. W obecności Wójta Gminy Rakszawa – p. Janusza Krupczaka i rodziców uczestnicy zaprezentowali wyniki swojej pracy. Wszyscy zgromadzeni mieli możliwość degustacji przygotowanych przez Amerykanów brownie, mięsnego chili i czekoladowych ciasteczek. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał certyfikat.

Więcej zdjęć tutaj – 10.07.2024 r.

Podziękowania dla sponsorów

Więcej informacji tutaj – Podziękowania dla sponsorów

Zapraszamy do wysłuchania audycji w Katolickim Radiu VIA nt. półkolonii językowej TEIP.

Nagranie dostępne tutaj – Wolontariusze z USA uczyli angielskiego uczniów z gminy Rakszawa

Półkolonia językowa – wycieczka w Bieszczady

W dniach 11-13 lipca 2024 r. nauczyciele – wolontariusze z USA zwiedzili Bieszczady. Zobaczyli zaporę wodną, odbyli podróż kolejką gondolową, jechali kolejką wąskotorową oraz płynęli statkiem po Jeziorze Solińskim.

Więcej zdjęć tutaj – 11-13 lipca 2024 r. (Bieszczady)

ZAKOŃCZENIE PÓŁKOLONII JĘZYKOWEJ – POSUMOWANIE