„Kochajcie książki. One ułatwią Wam życie, po przyjacielsku pomogą zorientować się w pstrej i burzliwej gmatwaninie myśli, uczuć i zdarzeń. One nauczą Was szanować człowieka i samych siebie, one uskrzydlą rozum i serce uczuciem miłości dla świata, dla człowieka”. /Maksym Gorki/

12 marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z Panią Beatą Krawiec – dziennikarką, specjalistą marketingu, promocji czytelnictwa i trenerką coachingu. Od pierwszej chwili Pani Beata potrafiła oczarować swoją pasją i charyzmą. Tematem spotkania była odpowiedź na pytanie: „Dlaczego warto czytać?”. Przedstawione podczas spotkania zagadnienia dotyczyły historii pisma, naszej Ojczyzny, osób ważnych, które osiągnęły sukces dzięki własnej pracy, pokonywaniu trudności oraz dążeniu do celu. Prowadząca umiejętnie zachęcała uczniów do czytania dla siebie, aby poszerzać swoją wiedzę, rozwijać kreatywność, inteligencję, empatię, a przede wszystkim stawać się osobami samodzielnie i krytycznie myślącymi. Wskazała jak prezentować swoją osobę, jak walczyć z wszechobecnym hejtem, co warunkuje rozwój człowieka, co dzieje się z państwem, w którym ludzie nie rozwijają się intelektualnie. Prowadząca przypomniała uczniom ważne daty z historii Polski, walkę Polaków o odzyskanie niepodległości i rolę osób, które mimo groźby utraty życia, organizowały tajne nauczanie i czerpały wiedzę z książek. Szczególnie dużo miejsca poświęciła Krystynie Skarbek, która była pierwowzorem Jamesa Bonda. Patriotyzm był dla nich wartością nadrzędną. Dzięki nim nasz kraj, po ponad stu latach zaborów odzyskał niepodległość.
Uczniowie mogli dotknąć różnych eksponatów, takich jak  mundury, broń ćwiczebna, hełm, papirus czy tabliczka z pismem klinowym przywieziona z Iraku. Grupa uczniów klas 1-3 doskonale bawiła się realizując przedstawienie „Czerwony Kapturek”.
Dziękujemy Pani Beacie za bardzo ciekawe i wartościowe spotkanie. Z pewnością zapamiętamy je na długo. Postaramy się też zrealizować najważniejsze jego przesłanie: czytać i uczyć się jest naprawdę warto!

W akcji „Poczytajmy sobie” bierze również udział Dyrektor naszej szkoły Pani Dorota Sońska-Jagusztyn z wnuczkiem Leosiem.

Do akcji „Poczytajmy sobie” organizowanej przez naszą szkołę dołączyła Pani Martyna wraz z mężem i synkiem Olusiem. Rodzice codziennie wieczorem wspólnie czytają Olkowi przed snem. Obecnie w kręgu zainteresowań chłopczyka jest seria bajeczek „Przygody Małego Misia”, są to krótkie, ciepłe i pouczające historyjki z przepiękną grafiką.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. W tym roku szkolnym zagadnienia związane z bezpieczeństwem w Internecie są omawiane podczas cyklu lekcji na zajęciach z wychowawcą oraz informatyce.

Od lutego nasza szkoła bierze udział w projekcie pt. „Poczytajmy sobie”, który jest skierowany do naszych uczniów i ich rodziców. Polega na wspólnym czytaniu wybranych książek oraz wypełnianiu przygotowanych kart. Czytanie nie wymaga tworzenia odpowiednich warunków ani zastanawiania się nad tym, jak to zrobić. By czytać, nie trzeba być wypoczętym, pełnym pomysłów na zabawę ani mieć dobrego humoru. Można to robić po ciężkim dniu w szkole i pracy, gdy na dworze jest ciemno i chcemy spędzić miły wieczór. Czytanie jest darmowe, nie trzeba w tym celu nigdzie iść ani z nikim się umawiać. Czytanie jest mało wymagającym, a jednocześnie najbardziej wartościowym rozwiązaniem.

Ostatnio przeczytałam bardzo fajną książkę pod tytułem „CZERWONA KRÓLOWA” – Victoria Aveyard. Byłam bardzo jej ciekawa, gdyż okładka niezwykle mi się spodobała.
Głównymi bohaterami są: Mare Baroow, Cal Calore oraz Maven Calore. Akcja koncentruje się w małym miasteczku królestwa Norty, gdzie ludzie są podzieleni na srebnych i czerwonych. Srebni to ludzie o srebnej krwi i niezwykłych mocach, a czerwoni to czerwona krew która od zawsze była uważana za słabszą. Mare pomimo tego, że jest czerwoną, odkrywa u siebie niezwykłą moc, której nie ma nikt, staje się silniejsza od jednych i drugich. Dziewczyna zostaje zmuszona przez króla do udawania srebnej. Jednak to nie wszystko, Mare musi wyjść za księcia Mavena, którego bratem jest Cal, chłopak którego dziewczyna miała okazję poznać wcześniej. Bohaterka popada w zakazany romans, oraz w raz ze swoim narzeczonym walczy o spokój na świecie. Od tego momentu dziewczyna ma same problemy.